• Gdyby wylewanie dziecka z kąpielą znalazło się w programie igrzysk, bylibyśmy olimpijską potęgą. Niewiele rzeczy wychodzi przecież rządzącym tak dobrze, jak impulsywne zmiany, które pociągają za sobą korowód mniej lub bardziej uciążliwych skutków ubocznych.
 • Temida
  Jak każdy porządny człowiek też byłam kiedyś socjalistką i uważałam, że zimna racjonalizacja systemu karania to rzecz godna człowieczeństwa. Z wiekiem - jak wszystko - uległam zepsuciu i dziś myślę, że normalnym ludziom należy się jednak odrobina poczucia sprawiedliwości - pisze szefowa działu prawnego DGP Barbara Kasprzycka.
 • Prokurator Generalny Andrzej Seremet
  Projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze został przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Zakłada większą niezależność poszczególnych prokuratorów, ale też większe przywiązanie prokuratury do rządowej polityki karnej.
 • Temida
  Fetyszem tego rządu jest listopadowe expose premiera Donalda Tuska. Co miesiąc, albo i częściej, powstaje miniraport o etapie realizacji poszczególnych jego zapowiedzi - pisze Barbara Kasprzycka.
 • Taksówka
  W pierwszym etapie zmiany obejmą komorników, bibliotekarzy i pośredników handlu nieruchomościami. Później maklerów i doradców podatkowych. Rząd chce znacznie ograniczyć liczbę zawodów regulowanych, których obecnie w Polsce jest aż 380.
 • Państwo nie jest naszą matką, ani nawet ojcem. Jeśli czegoś nam zakazuje, i to pod groźbą kary, mamy prawo wiedzieć dlaczego, i musimy móc w łatwy sposób uniknąć popełnienia precyzyjnie określonego przestępstwa. Niektórzy rodzice czasem pozwalają dzieciom jeść cukierki, żeby za chwilę dać po łapach – bo ciągutki to nie cukierki. Państwu robić takich rzeczy nie wolno.
 • Lojalność nie popłaca. Nowy klient zawsze może liczyć na więcej
  Operatorzy telekomunikacyjni, kablowi, banki, a nawet dostawcy prądu dzielą kontrahentów na złych i dobrych
 • 18 godzin pracy w tygodniu. Dodatek mieszkaniowy, za wysługę lat, motywacyjny i funkcyjny. Urlop latem, ferie zimą. I rok - pełen rok - kompletnych wakacji na koszt podatników. Nawet trzy razy w karierze. Bajka? Nie, Karta nauczyciela. Przekleństwo "obyś cudze dzieci uczył" zmienia swoją wymowę - pisze Barbara Kasprzycka.
 • To mogą być najkosztowniejsze cztery paragrafy w kadencji ministra Jarosława Gowina. Tylko tyle liczy projekt rozporządzenia, jaki rozesłał on do konsultacji przez środowiska sędziowskie. Zaczyna się słowami „Znosi się...”, po czym następuje obfitość nazw ponad stu najmniejszych sądów rejonowych: Sokółka, Mogilno, Nakło, Tuchola...
 • Czy Polacy są przygotowani na kryzys? Janusz Czapiński twierdzi w wywiadzie dla DZIENNIKA, że pokolenie trzydziestolatków, optymistów z rozbuchanymi ambicjami, nie pogodzi się z tym, że ich życiowe plany muszą ulec zmianie. To oni mogą wywołać niepokoje społeczne - sądzi psycholog.