• Debiutancka powieść Mohammeda Mrabeta jest jak amerykański garnitur uszyty z afrykańskiej wełny – choć czujemy w niej powiew egzotyki, krój zdradza zbyt dużą dbałość o zachodni szyk.
 • "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" - już w kinach
  Martin McDonagh, laureat Oscara za krótkometrażowy "Six Shooter" i najbardziej znany irlandzki dramaturg, filmem "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" pokazał, że jest też mistrzem kinowej fabuły.
 • "Step Up 2" - fruwający seks już na wielkim ekranie
  "Step Up 2" przypomina show Nataszy Urbańskiej - wszystko ładnie wygląda, nie najgorzej brzmi, ale za nic nie chce skleić się w całość.
 • "Żołnierze mafii" już w kinach
  Claude Corti pełni w paryskiej mafii rolę ojca chrzestnego, twardy, nieustępliwy i brutalny, dzieli i rządzi nad Sekwaną. Dzieli łupy i swoich ludzi – tych ostatnich na lojalnych i nieco mniej. Do pierwszej kategorii zalicza z pewnością młodego egzekutora, który wiernie służy swemu szefowi. Kiedy jednak Corti przez nieostrożność trafi za więzienne kraty, Franck rozpocznie grę, dzięki której zamiesza nieco w uładzonym dotąd przestępczym światku.
 • "Żadne inne jej opowiadanie nie jest jednocześnie tak okrutne i tak piękne" - mówił Ang Lee o "Ostrożnie, pożądanie" Eileen Chang, jednej z najważniejszych chińskich pisarek XX wieku.
 • W filmie Gregory’ego Hoblita naprzeciw Goslinga staje sam Anthony Hopkins
  W świecie aktorów Ryan Gosling jest tym, kim Cristiano Ronaldo wśród piłkarzy. Młody, obdarzony bajeczną techniką, facet z charyzmą i urokiem potrafi z nudnego wydarzenia uczynić widowisko. Gdy zaś dostanie do pary kogoś równie dobrego, nawet niedoskonałą fabułę obróci w dzieło nietuzinkowe. Tak jak "Słaby punkt".
 • Druga cześć "Skarbu narodów" przekracza granice absurdu
  Jon Turteltaub hołduje zasadzie, że jeśli spadać, to tylko z wysokiego konia. Jego drugi film spod znaku przygody, teorii spiskowej i Nicolasa Cage’a „Skarb Narodów: Księg Tajemnic” przekracza granice absurdu i obraża inteligencję widza.
 • „Pułapki na myszy Walta Disneya”, czyli świat wyzbyty z logiki.
  Czy to możliwe, by tom niepozornych opowiadań zyskał renomę jednej z najciekawszych chorwackich książek ostatnich lat? Tak, ale pod jednym warunkiem – że autorem miniatur będzie Zoran Feri.
 • Wraz z "New Romantic" Michała Zygmunta polska proza popularna wzbogaca się o nowy gatunek - czytadło antyideologiczno-gejowsko-alterglobalistyczne.
 • Czytając wybitne "Austerlitz" W.G. Sebalda czujemy się jak małe dzieci, na oczach których ożywają zapomniane światy.