• Nigel Kennedy na nowym albumie „Shhh!” znowu zaskakuje – gościnnie śpiewa tu Boy George, a klasyczne kompozycje ustępują miejsca niemal popowym i jazz-rockowym numerom. Skrzypek tłumaczy, dlaczego coraz mniej interesuje go klasyka i staje w obronie polskich muzyków.
 • Jego muzyka uświetniła pierwszy spektakl nowej Och-Sceny warszawskiego Teatru Polonia - "Wassa Żeleznowa". Nam Zbigniew Preisner opowiada o przyczynach kryzysu w polskiej kulturze oraz micie artystycznej niezależności.
 • Polska moda na awangardę
  "Moda na awangardę, podobnie jak na stylowe wykonawstwo baroku, dociera do Polski z kilkudziesięcioletnim opóźnieniem" - powiedział nam pianista, Filip Wałcerz. Specjalizujący się w muzyce współczesnej artysta dziś w Filharmonii Łódzkiej wykona "Sonaty i interludia" Johna Cage'a.
 • "Muzyka abstrakcyjna jest najbliższa mojej introwertycznej naturze - - wyznał dyrektor Warszawskiej Jesieni Tadeusz Wielecki - bowiem pozwala na powiedzenie rzeczy bardzo intymnych, jednocześnie mnie nie demaskując". Kompozytor wystąpi dziś w Studiu Koncertowym Witolda Lutosławskiego.
 • Jonathan Harvey: Kosmopolityczny pielgrzym
  Spośród brytyjskich kompozytorów zaproszonych na festiwal „Sacrum Profanum” Jonathan Harvey jest twórcą najbardziej eklektycznym. W jego kompozycjach odnaleźć można awangardową zawiłość, minimalistyczną kontemplację, orientalną i chrześcijańską symbolikę, ale także ultranowoczesną elektronikę
 • Poznaliśmy go jako 20-letniego zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku. Dziś jest już starszy, dojrzalszy artystycznie i koncertuje na całym świecie. Właśnie skończył nagrania z Orkiestrą Concertgebouw w Amsterdamie. Rafał Blechacz opowiada DZIENNIKOWI, jak czuje się z etykietką "pianisty Chopina" i dlaczego nie zagrał razem z Dodą i Feelem.
 • Van der Heide: Chcę zobaczyć dźwięki
  Tegoroczna edycja festiwalu Musica Genera, cieszącego się statusem kultowego w kręgacj twórców eksperymentalnych, kładzie nacisk na instalacje audiowizualne. Mistrz gatunku Edwin van der Heide tłumaczy, jak komponuje przestrzeń.
 • Rogiński: "Polecam Bacha początkującym gitarzystom"
  Raphael Rogiński wyrósł na najoryginalniejszego polskiego gitarzystę. Jedni widzą w nim mistrza klezmerskiego free jazzu, inni eksperymentatora na miarę Fennesza. Tymczasem Rogiński nagrał utwory Bacha...
 • Laibach: Bach to pionier muzyki techno!
  Już 27 maja legenda wschodnioeuropejskiej nowej fali przedstawi w Filharmonii Łódzkiej własną interpretację "Sztuki fugi" Jana Sebastiana Bacha. Członkowie słoweńskiej grupy Laibach opowiedzieli DZIENNIKOWI o własnym państwie, sztuce uniwersalnej oraz Bogu.
 • Treliński: "Wierzę w polską publiczność"
  Opera szuka dowcipu, świeżej krwi. Śmierć gatunku, o której tyle słyszeliśmy, wbrew chwytliwemu tytułowi książki Žižka, nie nastąpiła – mówi KULTURZE Mariusz Treliński. Jego „Orfeusz i Eurydyka” Glucka po premierze w Bratysławie teraz zobaczymy w Warszawie.