• Gursztyn: "Folwark zwierzęcy" w związkach zawodowych
  Polskie związki zawodowe muszą przejść swoją aferę Rywina, by wyjść z tego patologicznego stanu, w którym dziś się znajdują, i rozpocząć nową, zgodną ze społecznymi potrzebami działalność. Nie do utrzymania jest obecny stan rzeczy - gdy związki są aktywne jedynie w państwowych spółkach i szybko degenerują się w prywatne folwarki garstki działaczy - pisze Piotr Gursztyn.
 • Gursztyn: Niebezpieczna zabawa konstytucją
  Donald Tusk nie będzie miał żadnego zysku z ogłoszenia w sobotę planu zmian konstytucyjnych. Przeciwnie, może ponieść spore straty - jawiąc się jako polityk rzucający propozycje nieprzemyślane, populistyczne i czasem wręcz niebezpieczne - pisze Piotr Gursztyn.
 • Gursztyn: Rząd na autostradach się nie przejechał
  Jeszcze rok temu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk był etatowym chłopcem do bicia. Pogłoski o rekonstrukcji rządu zaczynały się od jego osoby. Jednak przetrwał, a co więcej jest ministrem, którego osiągnięciami chwalą się jego koledzy. Często ci sami, którzy wcześniej chcieli go odwoływać.
 • "Diagnozowanie stanu PO jest opisywaniem paradoksów. Z jednej strony wewnętrzny stan partii jest fatalny - skłóceni, często nienawidzący się ludzie, których łączy tylko legitymacja. Z drugiej strony Platforma to gigant polityczny" - pisze Piotr Gursztyn, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".
 • Piotr Gursztyn: Platofrmę uratuje tylko ciężka ręka Tuska
  Nie udało się Platformie przewekslowanie afery hazardowej w zwykły spór polityczny PO-PiS. Ten ledwo rozpoczęty plan zniweczyła publikacja stenogramów rozmów ministra Grada i innych urzędników odpowiedzialnych za prywatyzację stoczni. Kierownictwo PO będzie musiało znaleźć nowy sposób na odzyskanie inicjatywy. Widać już jednak, że odzyskanie niedawnej potęgi - o ile to możliwe - będzie trwało bardzo długo - pisze Piotr Gursztyn
 • Gursztyn: Premier churchillowskim optymistą
  Według jednego z bon motów Winstona Churchilla optymista w kryzysie widzi szansę, a pesymista zagrożenie. Ostatnie dni pokazują, że Donald Tusk postanowił postępować jak churchillowski optymista - pisze Piotr Gursztyn, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".
 • Jak dzisiaj wyglądałaby Polska, gdyby w 1939 roku nie wybuchła wyniszczająca II wojna światowa? - zastanawia się Piotr Gursztyn, publicysta DZIENNIKA. Mielibyśmy autostrady, a w Warszawie kilka linii metra. Ale wcale nie jest pewne, czy Polska byłaby krainą mlekiem i miodem płynącą - pisze.
 • Piotr Gursztyn w DZIENNIKU
  Znów było buczenie w czasie obchodów rocznicy powstania. Grupka jakichś ludzi buczała na Jerzego Buzka, Bronisława Komorowskiego i Hannę Gronkiewicz-Waltz. A Lechowi Kaczyńskiemu biła brawo i śpiewała „Sto lat”. Skandal, bo pewnie powinno być odwrotnie - zauważa Piotr Gursztyn, publicysta DZIENNIKA.
 • K jak koalicja. S jak straszenie
  "Koalicja trwa i trwa mać" - to cytat często powtarzany przez Waldemara Pawlaka, jednego z najwybitniejszych (o ile nie w ogóle najwybitniejszego) polskiego praktyka i teoretyka życia koalicyjnego. Autorem bon motu jest inny polityk PSL, Franciszek Stefaniuk, także weteran niejednej koalicji.
 • Piotr Gursztyn w DZIENNIKU
  Ustawowe plany Platformy dotyczą głównie trzech spraw: in vitro i ustaw bioetycznych, noweli ustawy o IPN oraz zmian w ordynacji wyborczej. Chce zrobić legislacyjne porządki, by z czystym kontem wejść w przyszły wyborczy rok - zauważa Piotr Gursztyn, publicysta DZIENNIKA.