• Czarne dziury nie pochłaniają wszystkiego
  Z czarnych dziur zazwyczaj nie może uciec nawet światło. Sytuacja zmienia się, gdy w pobliżu znajdzie się materia - np. gaz międzygwiazdowy - który czarna dziura może pochłonąć. Gaz ten tworzy często płaski dysk, w którym część energii jest zamieniana na ciepło i ucieka w przestrzeń w postaci wysokoenergetycznego promieniowania - pisze DZIENNIK.
 • Niezwykły sukces polskich astronomów. Dzięki realizowanemu przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego projektowi OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment) udało się odkryć pomiejszoną kopię naszego Układu Słonecznego - pisze DZIENNIK. O tym wyjątkowym dokonaniu donosi dzisiejszy numer prestiżowego amerykańskiego tygodnika "Science".
 • Niezwykłe odkrycie astronomów - życiodajne białko
  Obłoki związków chemicznych, z których można zbudować aminokwasy - podstawowe cegiełki życia, udało się wykryć w galaktyce Arp 220. Astronomowie z Arecibo Observatory w Portoryko odkryli tam bowiem obecność cyjanowodoru oraz metyloiminy. Może to oznaczać, że podobne do ziemskiego, oparte na białku życie, jest w kosmosie powszechniejsze, niż się nam wydaje - pisze DZIENNIK.
 • Najbliższa Ziemi gwiazda - Słońce - znajduje się obecnie w spokojnej fazie swego życia. Jednak już niedługo, bo za parę lat, stanie się wyjątkowo niegrzeczna, a nad jej powierzchnią pojawią się rozbłyski różnego rodzaju promieniowania oraz erupcje zjonizowanej materii. Prowadzone przez japońską sondę Hinode obserwacje Słońca pomogą przewidzieć siłę tych wybuchów - donosi najnowsze "Science".
 • Wygnane z powierzchni Wenus życie może bytować w podniebnych przestworzach
  Wenus to prawdziwie piekielna planeta. Średnia temperatura na jej powierzchni wynosi 450 stopni Celsjusza, a z chmur najprawdopodobniej siąpi deszcz kwasu siarkowego. Kiedyś jednak było inaczej - pisze DZIENNIK. Wenus pokrywały oceany. Co sprawiło, że siostrę bliźniaczkę Ziemi spotkał ten tragiczny los? Odpowiedzi na to pytanie dostarczyła europejska sonda Venus Express. Obszerny blok poświęcony nowym badaniom Wenus zamieszcza dzisiejsze "Nature".
 • 01 Jan 2000 --- NASA image of the planet Mars, featuring Valles Marineris, with a computer generated image of the surface of a moon in the foreground. --- Image by © Denis Scott/CORBIS
  Czy po powierzchni Marsa płynęła kiedyś woda? Opublikowana właśnie w "Science" praca sugeruje, że to mało prawdopodobne. Dane zebrane przez amerykańską sondę są jednoznaczne: jeśli woda kiedykolwiek tworzyła tam oceany czy rzeki, musiało to być na tyle dawno, że ich śladów nie da się już wykryć dzięki obserwacjom powierzchni Marsa - pisze DZIENNIK.
 • Były różne, małe i duże, drapieżne oraz łagodne jak baranki. Łączy je jedno - mniej więcej 65 mln lat temu ich dominacja na naszej planecie dobiegła końca. Naukowcy z Southwest Research Institute oraz Uniwersytetu Karola w Pradze ustalili, że dinozaury zabiły odłamki asteroidó, któe zderzyły się koło Jowisza, pisze DZIENNIK
 • Dwa wschody i dwa zachody słońca, a oprócz tego dwa inne jasne punkty świecące bez przerwy na niebie. Tak mógłby wyglądać dzień na planecie z konstelacji Hydry - pisze DZIENNIK.
 • Eksperymenty przeprowadzone na okołoziemskiej orbicie potwierdzają niezbicie teorię względności Alberta Einsteina - wynika z danych zaprezentowanych na spotkaniu fizyków w Jacksonville na Florydzie - pisze DZIENNIK.
 • Słońce może silnie wpływać na ruch planetoid naszego Układu Słonecznego. Sprawia, że kręcą się wokół własnej osi szybciej lub wolniej - pisze DZIENNIK.