• "Takiej książki o Rosji dawno nie czytałem. To z jednej strony znakomity, osobisty, dziennik polityczny, z drugiej zaś rewelacyjny opis prowincji, na którą rzadko zaglądają zachodni czy wschodni dziennikarze. Jest tu miłość do Rosji i niechęć do satrapii. Empatia i złość. Emocje" - pisze szef działu kultury DZIENNIKA Piotr Kępiński o książce "Udręczona Rosja". Jej autorka już nie żyje. Anna Politkowska została zastrzelona, gdy tropiła kolejne afery na szczytach władzy.
  • Proszę nie wierzyć tym, którzy twierdzą, że "Mężczyzna, który się uśmiechał" Mankella to powieść chybiona. Wierutna bzdura. Jest tu i myśl, i akcja. Są świetne charaktery. Jest nerw. Czego więcej chcieć od literatury klasy B? Przenikliwości Witolda Gombrowicza i filozoficznej głębi Marcela Prousta? Chyba nie.
  • Natalia Gorbaniewska, słynna rosyjska poetka, dziennikarka i tłumaczka literatury polskiej, jest przewodniczącą jury Nagrody Angelusa, którą współorganizuje redakcja DZIENNIKA. W rozmowie z Piotrem Kępińskim autorka opowiada o współczesnej literaturze światowej i internecie.
  • Nikt lepiej niż on nie opisał Wilna. Nie ma pisarza i poety, który potrafiłby klarowniej zdefiniować twórczość Josifa Brodskiego i Anny Achmatowej. Zgłębiając tajniki wersyfikacji wiersza, Tomas Venclova nigdy też nie nudził. Jego eseje żyją normalnym życiem. Czuć w nich nie tylko literaturę, ale i zwyczajne problemy ludzi. Właśnie do księgarń trafiło jego najnowsze dzieło "Opisać Wilno".