• Znamy termin rozpoczęcia trzeciej w tym roku misji amerykańskich wahadłowców. Statek kosmiczny z siedmiorgiem astronautów na pokładzie ma wystartować 31 maja o godzinie 11.02 polskiego czasu. Tym razem na orbitę poleci prom Discovery - informuje DZIENNIK.
 • Wyobraź sobie, że miałeś wypadek. Straciłeś część kości udowej. Żeby ją uratować, lekarze zamiast wszczepić Ci kawałek syntetyku, wstrzykują komórki macierzyste. A te odbudowują tkankę kostną. Tak w przyszłości będą leczone niektóre urazy - przewiduje DZIENNIK.
 • Picie znieczula mózg
  Jak to się dzieje, że pod wpływem alkoholu ludzie stają się odważniejsi: podejmują ryzyko, np. wdrapując się do domu przez okno, ale również potrafią przełamać zahamowania i łatwiej nawiązują kontakty? Odpowiedź tkwi w naszym mózgu. Najnowsze badania wykazały, że po spożyciu alkoholu spada aktywność w tych jego regionach, które odpowiadają za rozpoznawanie zagrożeń - pisze DZIENNIK.
 • Ostra dieta i masaż odchudzający sposobem na zdrowie? Niekoniecznie. Najnowsze badania opublikowane w majowym numerze "Cell Metabolism" sugerują, że podskórna tkanka tłuszczowa ma dobroczynny wpływ na nasz organizm - wspomaga przemianę materii i pomaga zapobiegać takim schorzeniom jak np. cukrzyca typu 2 - pisze DZIENNIK.
 • Zeberka australijska - to te ptaki badali naukowcy z MIT
  Przed nauczeniem się śpiewu małe ptaszki gaworzą, tak samo jak ludzkie niemowlęta, zanim zaczną mówić. Dzięki temu odkryciu możemy się dowiedzieć, w jaki sposób nasz własny mózg przyswaja sobie wiedzę. Tak przynajmniej twierdzą na łamach najnowszego wydania tygodnika "Science" neurolodzy z Massachusetts Institute of Technology - czytamy w DZIENNIKU.
 • Dieta matki decyduje o płci dziecka
  Chcesz urodzić chłopca? Tuż przed poczęciem dziecka jedz wysokoenergetyczne potrawy, pilnuj, by Twoja dieta była urozmaicona i koniecznie zaczynaj dzień od płatków śniadaniowych. Wtedy Twoje szanse na chłopaka wzrosną ze statystycznych 50 do 56 proc. Jeśli wolisz urodzić dziewczynkę - rób odwrotnie - pisze DZIENNIK.
 • W ciągu najbliższych 30 lat amerykańską Kalifornię czeka potężne trzęsienie ziemi. Tak wynika z nowego raportu naukowców. Uczeni szacują, że w tym czasie prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi o sile co najmniej 6,7 w skali Richtera wynosi aż 99,7 proc. Taką właśnie siłę miało jedno z najgorszych trzęsień ziemi, jakie nawiedziły Kalifornię w ostatnich latach - ujawnia DZIENNIK.
 • Już za kilka lat każdy pozna swoje DNA
  W przyszłości każdy z nas obok prawa jazdy i karty kredytowej będzie nosił w portfelu kość pamięci z zapisanym własnym indywidualnym genomem. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na jakie choroby jesteśmy podatni oraz jak je skutecznie leczyć - pisze DZIENNIK.
 • Na trwającym w Nowym Orleanie corocznym zjeździe American Chemical Society naukowcy z Michigan State University przedstawili wyniki swoich badań nad udoskonaleniem produkcji biopaliw. Ich prace mają poprawić opłacalność pozyskiwania etanolu z celulozy - pisze DZIENNIK.
 • Trzy zespoły naukowców niezależnie od siebie odkryły, że zmiany genetyczne w obrębie 15. chromosomu zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc. Wyniki ich nowatorskich badań opublikowały dzisiejsze wydania tygodników "Nature" i "Nature Genetics". Mamy więc klucz do pokonania choroby - czytamy w DZIENNIKU.