• Amerykańscy inżynierowie opracowali zegar o niespotykanej dokładności
  Amerykańscy inżynierowie opracowali zegar o niespotykanej dokładności. Szwajcarskie konstrukcje zostawia daleko w tyle, bo o sekundę spóźni się dopiero po... miliardzie lat pracy - pisze DZIENNIK.
 • Francuscy chemicy wynaleźli materiał rozciągliwy jak guma, który po zerwaniu albo przecięciu sam się zrasta - donosi prestiżowy tygodnik „Nature”. Wybalazku dokonała czwórka naukowców z Wyższej Szkoły Fizyki i Chemii Przemysłowej w Paryżu - pisze DZIENNIK.
 • NASA szacuje, że od momentu wystrzelenia Sputnika 1 na Ziemię wróciło 17 tys. różnych kawałków rakiet i satelitów. Obecnie rocznie w naszą atmosferę wchodzi około 200 obiektów, które kiedyś umieściliśmy w kosmosie. Najczęściej są to kawałki rakiet, ale czasem również wysłużone satelity. Jak na razie nie zanotowano przypadku, by kosmiczny śmieć trafił w człowieka. Większość odpadków trafia do morza z dość prostego powodu – 75 proc. powierzchni naszej planety to woda - czytamy w DZIENNIKU
 • Amerykańscy naukowcy opracowali włókna, z których tkanina podczas wyginania produkuje prąd
  Amerykańscy naukowcy opracowali włókna, z których tkanina podczas wyginania produkuje prąd. Można z niej szyć ubrania generujące prąd, gdy się poruszymy, albo namioty czerpiące energię z powiewów wiatru - pisze DZIENNIK.
 • Grupa amerykańskich uczonych pod kierunkiem Coskuna Kocabasa zbudowała miniaturowe radio tranzystorowe - donosi najnowsze wydanie tygodnika "PNAS". Może nie byłoby w tym nic porywającego, gdyby nie same tranzystory, które zostały zrobione z nanorurek węglowych - materiału budzącego ostatnimi czasy ogromne nadzieje fizyków, elektroników i inżynierów materiałowych - pisze DZIENNIK.
 • Naukowe porównanie zapachu sera z wonią spoconych stóp? Nobla się za to nie dostanie. Ale IgNobla - jak najbardziej - czytamy w DZIENNIKU. Przez 14 lat, rok po roku, podczas wręczania IgNobli po scenie chodził ten sam facet, Roy Glauber, przebrany w strój przypominający teletubisia i zbierał papierowe samoloty. W 2005 roku nie mógł jednak tego robić, był bowiem w drodze do Szwecji. Musiał odebrać swoją Nagrodę Nobla z fizyki.
 • Choć mamy XXI wiek, wzorzec kilograma, jednej z podstawowych jednostek miar, pochodzi z XIX w. Amerykańscy naukowcy zaproponowali więc nowocześniejszy sposób odmierzania masy, donosi "Physics Archive". Walec z platyny i irydu przechowywany we Francji chcą zastąpić matematyczną formułą - pisze DZIENNIK.
 • Grupa naukowców z Uniwersytetu Wisconsin chce budować komputery w zupełnie nowy sposób - pisze DZIENNIK. Nie z tranzystorów, a z miliardów elementów mechanicznych. Takie urządzenie będzie działać szybciej niż współczesne komputery - donosi najnowszy "New Journal of Phisics".
 • Amerykański profesor z Pennsylvania State University przedstawił matematyczny dowód na to, że nigdy nie dowiemy się, skąd wziął się wszechświat. Najnowszą teorię na temat Wielkiego Wybuchu przybliża DZIENNIK.
 • Szpetne hałdy zużytych opon niedługo przestaną górować nad wysypiskami śmieci - pisze DZIENNIK. Amerykańska firma Global Resource Corporation znalazła sposób, jak za pomocą gigantycznej mikrofalówki przerobić stare opony na paliwo Diesla.