• Sesja u terapeuty
  To miała być lekka, wręcz frywolna książka. Wakacyjne czytadło do przejrzenia na plaży. Szybko okazało się jednak, że nic z tego, bo problemy, z którymi Polki przychodzą do gabinetów seksuolożek nie są ani trochę zabawne, a anegdoty związane z sesjami terapeutycznymi zmuszają raczej do poważnych przemyśleń niż do uśmiechu. O tych trudnych historiach opowiada Marta Szarejko, autorka książki "Seksuolożki. Tajemnice gabinetów".
 • Badanie w kierunku HIV
  Większość ciężarnych w Polsce nie robi testu na HIV, choć obowiązujące od 2011 r. standardy opieki okołoporodowej zalecają jego dwukrotne wykonanie.
 • Agata Młynarska
  Na rozmowę umawiamy się u niej w mieszkaniu. Jest zimny listopadowy wieczór, ale w jego wnętrzu zupełnie się o tym zapomina. W salonie wszędzie palą się świece, a gospodyni wita mnie filiżanką ciepłej herbaty i pysznym ciastem, którego... sama nie skosztuje. O tym, co obecnie je i jak żyje Agata Młynarska, w dużym stopniu decyduje choroba Crohna - uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się wielu ludzi. Niewielu jednak ma odwagę o niej mówić. Agata chce przełamać to tabu.
 • Marta Abramowicz, FOT. SŁAWOMIR PANEK
  Nie znasz księdza, który ma dziecko, kobiety, która zaszła w ciążę z duchownym, lub potomka mężczyzny, który przysięgał przestrzegać celibatu i do końca życia służyć wyłącznie Bogu? Jesteś w mniejszości! Niemal każdy Polak ma swoim otoczeniu takich ludzi i potrafi ich wskazać, tylko z jakiegoś powodu woli głośno o tym nie mówić. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że posiadanie dzieci przez księży to tzw. otwarty sekret? Co mogłoby uzdrowić sytuację i zakończyć cierpienia kobiet i dzieci pokrzywdzonych przez księży, którzy nie biorą odpowiedzialności za rodzinę? Rozmawiam o tym z Martą Abramowicz, autorką książki "Dzieci Księży. Nasza wspólna tajemnica", która trafiła do księgarń kilka dni temu. 
 • Anja Rubik
  W minioną środę w księgarniach pojawiła się książka "#sexedpl rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie". Modelka chce, aby publikacja służyła młodym ludziom (ale nie tylko im) jako podręcznik rzetelnej edukacji seksualnej, której brakuje w szkołach. 1000 egzemplarzy książki zostanie rozesłanych do losowo wybranych szkół, aby poinformować ich grona pedagogiczne o jej istnieniu. Anja liczy się z tym, że część z nich trafi do koszy na śmieci, a część zostanie odesłana do wydawnictwa. ... Nie zniechęca jej to jednak do działań na rzecz edukowania młodzieży - i Polaków w ogóle - w sprawach seksu...
 • Katarzyna Nosowska
  Niepokorna, charyzmatyczna, hipnotyzująca – taką Katarzynę Nosowską większość z nas zna ze sceny i tak o niej myśli. Jej życie prywatne nie jest przedmiotem debaty publicznej, więc dość trudno wyobrazić ją sobie w codziennych rolach, w których – jak się okazuje – czuje się pewniej, niż na scenie. O tym, jaką panią domu jest i jak urządza swoje domowe pielesze Kasia Nosowska opowiedziała mi przy okazji premiery nowego katalogu Ikea, którą uświetniła odczytem oryginalnego felietonu swojego autorstwa.
 • Kobieta w więzieniu
  Dziś w więzieniu rządzą pieniądze. Ten, kto je ma, ma łatwiej. Nie zarabiamy dużo, ale starcza na to, by być samodzielnym – mówi Anna. Odsiaduje wyrok za zabójstwo.
 • Widok z mariny na Jeziorze Kortowskim
  Przepięknie położony kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie każdego lata gości młodzież z całej Polski, przybywającą na wakacyjny wypoczynek. Obecne „życie” miasteczka uczelnianego to dowód na to, że nawet miejsca z tzw. trudną przeszłością mogą rozkwitać i doskonale prosperować.
 • Dzieci podróżujące pociągiem
  Można ze wszystkich sił starać się być supermatką, ale jeśli chce się „istnieć w Sieci” i dzielić z internetową publicznością swoją matkową codziennością, trzeba być przygotowanym na to, że dosłownie za każde zachowanie, pogląd czy pomysł dotyczący opieki nad dzieckiem można zostać zhejtowanym.
 • Działający przy Polskiej Akademii Nauk Komitet ds. etyki w nauce opublikował stanowisko w sprawie udziału uczonych w debacie politycznej. Przedstawiciele środowisk naukowych interpretują je jako skandaliczną próbę narzucania cenzury i ograniczania swobody wypowiedzi. Przewodniczący Komisji profesor Andrzej Zoll uważa jednak, że kontrowersje wynikają z nieporozumienia.