• Granada - skarby ukryte za grubymi murami
  Granada nie jest miastem, które mami turystów kolorowymi fasadami kamienic i kramami uginającymi się pod ciężarem pamiątek. Zgodnie z zasadą arabskich mistrzów architektury prawdziwe skarby ukryte są za grubym murem, aby nie kłuły w oczy przypadkowych przechodniów – taki jest pałac Alhambry i taka jest cała Granada.
 • Tak 400 lat temu wyglądał Manhattan
  Zielone łąki Harlemu, rzeczka płynąca przez Times Square i bujny las na Upper West Side - tak wyglądało serce Nowego Jorku czterysta lat temu. Organizacja Wildlife Conservation Society opracowała dokładną mapę Manhattanu z okresu, gdy dotarli tam pierwsi osadnicy z Europy.
 • Unia Europejska zamierza pozwolić laboratoriom przemysłowym na swobodniejsze prowadzenie testów na zwierzętach mimo wcześniejszych deklaracji ograniczenia doświadczeń, szczególnie na ssakach naczelnych.
 • Pobyt w totalnie odizolowanym symulatorze rakiety będzie wielkim wyzwaniem dla psychiki ochotników. Na jakie zagrożenia są narażeni? Z czym przyjdzie im się zmierzyć? Na te pytania DZIENNIKA odpowiada dr Leszek Mellibruda, psycholog biznesu.
 • Władze Canberry chcą wystrzelać żyjące w mieście kangury olbrzymie. Tych sięgających dwóch metrów wysokości torbaczy jest podobno w stolicy Australii zbyt dużo, co rzekomo zagraża mieszkańcom. Jednak oni sami w zdecydowanej większości bronią zwierząt.
 • Uratowano największe papugi świata. Ornitolodzy z Nowej Zelandii ogłosili właśnie, że sześć nowo wyklutych piskląt nielotów kakapo ma się dobrze, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
 • Kierowcy nie zwalniają w krainie łosi
  Klapą zakończyła się kampania edukacyjna Jedź ŁOŚtrożnie, prowadzona przez Biebrzański Park Narodowy. Kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa... i jeżdżą jak zawsze. Zderzeń z łosiami nawet przybyło. Jedyna rada to siatki przy drogach - twierdzą leśnicy i policjanci.
 • Przypadkowa kontrola w jednej z mazowieckich wsi doprowadziła do uwolnienia zwierząt trzymanych w makabrycznych warunkach. Pięć krów, których o mało co nie zagłodził jeden z rolników, ma trafić do nowego właściciela. Jedno zwierzę było tak wycieńczone, że weterynarze musieli je uśpić.
 • Solidarny opór większości krajów świata wobec polowań na walenie legł w gruzach. Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (WCI) pod szantażem Japonii, grożącej że wystąpi z tej organizacji, godzi się uznać proceder za legalny. Ekolodzy są oburzeni i zapowiadają protesty.
 • Polscy operatorzy komórkowi wreszcie uruchamiają program zbiórki zużytych telefonów
  Plus, Era, Orange i Play połączyły siły w akcji utylizowania starych telefonów komórkowych. W ich salonach sprzedaży zbierane są zużyte aparaty. Związki toksyczne wydostające się z wyrzucanych na śmietniki komórek zatruwają środowisko naturalne.