• Stanisław Zamecznik - z wykształcenia architekt, artysta z powołania
  Wizjonerskimi projektami Stanisław Zamecznik wyprzedzał swoją epokę. 7 listopada w Warszawie rusza wystawa dorobku tego architekta.
 • Katarzyna Kozyra teraz w Zachęcie
  Skandalistka czy artystka mierząca się z problemami egzystencjalnymi? Wielka wystawa Katarzyny Kozyry w Zachęcie.
 • Yaser Zgurovski „Rose Vector Illustration”
  „Ars homo erotica” to symboliczny koniec pewnej epoki – gdy każda manifestacja kultury gejowskiej w przestrzeni publicznej wywoływała panikę i atak. Tymczasem wystawa rozgrywa się nie dość, że w publicznej przestrzeni, to w jej najbardziej prestiżowym punkcie – warszawskim Muzeum Narodowym. I jest akademicka, a nawet nobliwa.
 • Fenomen pisma o sztuce "Raster": Sztuka według rastroboyów
  "Macie swoich krytyków!" - krzyczy tytuł z okładki czerwonej książki. Po otwarciu tomiku okazuje się jednak, że nie tyle ich mamy, ile mieliśmy. Książka traktuje bowiem o fenomenie pisma o sztuce "Raster", czyli o rewolucji w krytyce artystycznej. Ta rewolucja istnieje już w czasie dokonanym.
 • kadr z Manifestacja przeciwko wojnie w Gazie, Yael Bartana, Artur Żmijewski, 2009
  "Sny (nie)rzeczywiste" w warszawskim Instytucie Awangardy to ciekawa opowieść o bezradności współczesnego artysty, który chciałby powalczyć o lepszy świat, ale kończy, robiąc sztukę.
 • "Nocne zwiedzanie" w CSW Znaki Czasu w Toruniu to właściwie nie wystawa, lecz jej zajawka. Ten krótki fragment jest jednak intrygujący: jest w nim nowe brzmienie sztuki. "Grają" Norman Leto i Tomasz Kowalski. Artyści kontrastowo różni, jedni z najbardziej wyrazistych indywidualności swojej generacji.
 • Galeria zmasakrowanych zwłok
  David Hirschorn to enfant terrible światowego establishmentu artystycznego. A jego monumentalna instalacja „It’s burning everywhere” w DCA w Dundee jest manifestem artysty, który podkłada ogień pod poczucie bezpieczeństwa mieszkańców sytej części świata.
 • Na początku była głowa Karola Marksa z surowym obliczem. W 1977 roku student Krzysztof M. Bednarski wybrał ją jako temat dyplomu na warszawskiej ASP. W zdemoralizowanej Polsce późnego Gierka nie szło uwierzyć, że chce bezinteresownie studiować oblicze intelektualnego ojca systemu.
 • "Nie będę więcej robił nudnej sztuki" - obiecuje John Baldessari, amerykański klasyk, który ex equo z Yoko Ono dostał nagrodę za całokształt na 53 Biennale w Wenecji. Baldessari wypisał tę deklarację na ogromnym banerze zawieszonym na jednym z plazzi przy Canale Grande.
 • Rzecz w tym, jak sądzę, że nie powinniśmy bać się tworzenia rzeczy bardzo pięknych - mówi Olafur Eliasson, skandynawski artysta, który otworzył wystawę w poznańskim Starym Browarze. Eliasson, lat 42, to jedna z najjaśniejszych i bez wątpienia najprzyjemniejsza z superstars współczesnej sztuki.