• Kontrowersyjna sztuka Witkowskiego na scenie Teatru Śląskiego
  Kiedyś Śląsk kojarzył się z hałdami, górnikami bijącymi rekordy wydobycia węgla i filmami Kazimierza Kutza. Ten tradycyjny wizerunek nadszarpnęła "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej". Teatr Śląski w Katowicach uczci Barbórkę adaptacją skandalizującej powieści Michała Witkowskiego.
 • "Rezerwat" znowu zwycięski
  Reżyser Łukasz Palkowski może sobie już wytapetować mieszkanie dyplomami i pochwalnymi recenzjami, ale ta nagroda powinna go ucieszyć bardziej niż poprzednie. "Rezerwat" wygrał 18. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty" w Koninie. Laureata wybrali nie jacyś jurorzy, lecz festiwalowa publiczność.
 • Joanna Liszowska poprowadzi w TVP2 nowy program kulturalno-rozrywkowy
  Złośliwi twierdzą, ze Joanna Liszowska zwiedziła już wszystkie kanały i programy telewizyjne. Nawet jeśli mają rację, nie była jednak dotąd gospodynią żadnego z nich. W najbliższą środę to niedopatrzenie zostanie naprawione: w TVP2 wystartuje nowy program kulturalno-rozrywkowy „Solo w mieście”. Złotowłosa celebrytka będzie w nim kontestować swój publiczny wizerunek.
 • "Amore infinito" czyli "Nieskończona miłość" - to tytuł nowej płyty słynnego hiszpańskiego tenora Placido Domingo. Album zawiera pieśni inspirowane poezją Jana Pawła II. Domingo planuje je wykonać na żywo podczas wielkiego koncertu w krakowskich Łagiewnikach.
 • Kafka nie do poznania
  Wielbicieli jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku czekają mocne przeżycia, a krytycy literatury zacierają ręce. Na nasz rynek księgarski trafiło nowe tłumaczenie "Procesu". Autor przekładu nie poprzestał na skorygowaniu błędów poprzedników - zamienił kolejność rozdziałów, uwzględniając ustalenia badaczy twórczości Franza Kafki.
 • Miłość, muzyka i stalinizm. Teatr Współczesny w Warszawie przypomni czasy ZMP oraz takie przeboje z lat 50., jak "Zakochana tokarka" i "Zbudujemy nową Polskę". Premiera spektaklu "To idzie młodość..." w reżyserii Macieja Englerta już w sobotę.
 • Zobacz wideoklip, ilustrujący przebój "Use Somebody" Kings Of Leon
  Kończy się rok i zaczyna czas podsumowań. Swoje listy najlepszych albumów sezonu 2008 ogłosiły magazyny muzyczne "Q" i "Blender". Pierwszy z nich najwyżej ocenił "Only The Night" gitarowej formacji Kings Of Leon, zdaniem cztelników "Blendera" tytuł płyty roku należy się krążkowi "Tha Carter III" rapera Lil' Wayne'a.
 • Mrożek w Rzymie
  Mało brakowało, by Roman Polański i Marcello Mastroianni zagrali w jednej ze sztuk Sławomira Mrożka - dowiedzieli się uczestnicy spotkania z polskim dramaturgiem. Autor "Emigrantów" przyjechał do włoskiej stolicy jako specjalny gość Instytutu Polskiego.
 • Historia popkultury zna mnóstwo przykładów inspirowania się białych muzyków twórczością czarnoskórych wykonawców. Amerykański raper Kanye Omari West podąża w przeciwnym kierunku. Jego nowa płyta powstała z fascynacji piosenkami Phila Collinsa, Boya George'a i grupy The Police.
 • Amerykańska wytwórnia Universal sfinansuje filmową biografię Serge'a Gainsbourga, zmarłego 17 lat temu kompozytora, piosenkarza, malarza, aktora, reżysera i skandalisty. Na ekranie pojawią się muzy i kochanki słynnego Francuza: Brigitte Bardot, Jane Birkin i Juliette Greco.