• A jednak. Sfinks Polska, właściciel m. in. sieci restauracji Sphinx, Polskie Jadło czy Wook, stracił na spekulacjach 8,8 mln zł, więcej niż szacował wcześniej. Ale to ni koniec kłopotów. Banki pukają po pieniądze i nie chcą przedłużyć terminu spłaty kredytów.
  • Umawiały się na zawyżanie ceny lodów, którymi handlowali i teraz zapłacą karę. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółki Koral i Żabka milionem złotych kary za niedozwolone praktyki rynkowe.
  • Według minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak optymistyczna prognoza bezrobocia w 2009 roku zakłada, że wyniesie ono ok. 10 proc, a pesymistyczna - nawet 11,5. Tymczasem w przyjętym przez Sejm projekcie budżetu, który czeka na podpis prezydenta, rząd założył 8,5 proc.
  • We wtorek rano wystartowały pierwsze samoloty pod banderą Nowej Alitalii. Narodowego przewoźnika Włoch, po pięciu miesiącach żmudnych negocjacji w atmosferze strajków i protestów, uratowało uratowało porozumienie grupy włoskich inwestorów i Air France-KLM - nowych właścicieli linii. Debiut też nie odbył się bez oznak niezadowolenia.
  • Pod dwóch miesiącach milczenia i słuchania krytyki za zbytnią ostrożność w walce z kryzysem niemiecki rząd przerywa milczenie. Będzie kolejne 50 mld euro na pobudzenie gospodarki - zdecydowała rządząca koalicja partii CDU,CSU i SPD. Będą nowe inwestycje, spadną podatki, składki, a wzrosną zasiłki. Parasol rządowych gwarancji obejmie też firmy w tarapatach.
  • Bank centralny Zimbabwe wyemitował banknot wartości 50 miliardów miejscowych dolarów. Według poniedziałkowego, czarnorynkowego kursu można go było wymienić na 1,25 dolara amerykańskiego, czyli według kursu NBP, na około 4 złote. Mało kto jednak chce używać krajowej waluty z powodu szalejącej w kraju hiperinflacji.
  • Mimo ostrych cięć OPEC-u w dostawach ropy, zapowiedzi kolejnych i konfliktu na Bliskim Wschodzie, cena surowca wciąż spada. W poniedziałek ropa zamawiana na luty taniała zarówno w Londynie jak i Nowym Jorku o prawie sześć procent. W ciągu pięciu dni jej cena spadła już z ponad 50 do 38,5 dolara za baryłkę.
  • Czy pompowanie pieniędzy w światową gospodarkę kiedyś się skończy? Wygląda na to, że nieprędko. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznaje, że sytuacja jest gorsza, niż prognozował, a świat potrzebuje kolejnych setek miliardów. Podobnego zdania jest Europejski Bank Centralny, który zapowiada dalsze pompowanie gotówki w rynki.
  • W grudniu lewica pomogła koalicji rządowej odrzucić prezydenckie weto do reformy emerytalnej. Według niej uprawnionych do wcześniejszych emerytur jest ponad 250 tys. osób, a nie, jak wcześniej, ponad milion. Teraz klub Lewicy zaskarża ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. I ma szansę na korzystny wyrok.
  • Życie przesiębiorców miało być coraz prostsze, a pod nogami znajdują kolejne kłody. Już za tygodnie w każdej firmie, zatrudniającej nawet jednego pracownika, pracodawca będzie musiał wyznaczyć ludzi odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację z zakładu pracy oraz ochronę przeciwpożarową - pisze "Gazeta Prawna";.