• Wiedeńska szynka na wielkanocnym stole
  Wytwornie wygląda i doskonale smakuje. Wiedeńska szynka urozmaici wielkanocne menu. Jej przygotowanie nie jest bardzo skomplikowane, choć trochę czasochłonne. Ale naprawdę warto wypróbować ten przepis.
 • Szwajcarskie smakołyki na Wielkanoc
  Szwajcarska Wielkanoc pachnie ciastem z masą ryżową i sosem truskawkowym, a także babeczkami z nadzieniem z kaszy manny. Trzy szwajcarskie przepisy na wielkanocne smakołyki.
 • Dunajec
  Przemierzając Małopolskę, niemal wszędzie natykamy się na miejsca związane ze świętą Kingą. Pierwsza myśl to kopalnie soli w Bochni i Wieliczce, które - zgodnie z tradycją - istnienie zawdzięczają właśnie węgierskiej królewnie. Ale o wiele bardziej związany z nią jest Stary Sącz.
 • Rapa Nui, czyli Wyspa Wielkanocna
  Wyspa Wielkanocna to najbardziej odległe zamieszkane miejsce na Ziemi. Zapewne też jedno z najbardziej osamotnionych. Od najbliższych skupisk ludzi, na maleńkiej wyspie Pitcairn, dzieli ją bowiem ponad dwa tysiące kilometrów Oceanu Spokojnego. Czemu zawdzięcza swoją nazwę?
 • Amsterdam
  Amsterdam to obok Kopenhagi najbardziej znane miasto rowerów na świecie. Na 750 tysięcy mieszkańców miasta kojarzonego głównie z legalnym paleniem marihuany, przypada 600 tysięcy jednośladów. Można na nich dotrzeć niemal wszędzie, tym bardziej że Amsterdam jest do tego świetnie przygotowany.
 • Kopenhaga
  Choć początkowo tereny dzisiejszego Malmo i Karlskrony należały do Danii, w ręce obecnych gospodarzy przeszły już w XVII w. Jednak mimo upływu lat, zarówno w języku, jak i architekturze, nadal widać wyraźne wpływy duńskie. Dodatkowo symbiozę Duńczyków i Szwedów wzmacnia most Oresund, który w 2000 roku połączył Malmo i Kopenhagę.
 • Tak warzy się piwo
  To jedno z najdziwniejszych muzeów, jakie widziałam. W niczym nie przypomina tych ekspozycji, które ogląda się w ciszy, z dystansu, szurając po podłodze filcowymi kapciami. Tu, w Żywcu, wszystkiego można dotknąć, o wszystko zapytać, a nawet zrobić sobie z eksponatami zdjęcia.
 • Budowa Wielkiego Muru Chińskiego, uznanego za jeden z nowych cudów świata, została okupiona śmiercią 30 procent ludności ówczesnych Chin. W jego powstawaniu uczestniczyło blisko 3,5 miliona osób osób, czyli niemal 70 procent wszystkich żyjących wtedy Chińczyków.
 • Machu Picchu to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miast świata. Każdego roku przyciąga rzesze turystów. Pojechał tam nawet premier Donald Tusk podczas wizyty w Ameryce Południowej. Oberwał za to cięgi w kraju, ale to co zobaczył w Peru, zapewne mu to zrekompensowało.
 • Do Jurgowa docieramy późnym wieczorem. Jest już ciemno, słońce dawno skryło się za horyzontem, a Słowacja, wita nas groźnie majaczącymi w oddali szczytami gór na tle atramentowego nieba. Oto relacja z wyprawy w majestatyczne Tatry Wysokie na Słowacji.