• "Nie lubię oglądać swoich filmów. Każdy film, który zrobiłem, mogę uznać za porażkę, niezależnie od tego jak on był odbierany" - wyznał "Kulturze" znany polski reżyser, Wojciech Marczewski. Twórca "Ucieczki z kina Wolność" opowiedział nam o pracy pod okiem cenzorów, przyzwoitości i heroizmie.
  • "To, co chciałem zapisać, to taka śląska tajemnica trwania, wierność egzystencji, którą Ślązak przyjmuje bez skamlania" - powiedział nam Kazimierz Kutz o "Piątej stronie świata", swojej pierwszej powieści.
  • O swoim najnowszym filmie, dwunastu latach pracy nad jego scenariuszem, o tym, że interesuje go zło, ale poszukuje dobra i przywiązaniu do aktorów opowiada nam Wojciech Smarzowski. Jego najnowszy obraz "Dom zły" 27 listopada wszedł do kin.
  • Wybitny dokumentalista Jacek Bławut zadebiutował w fabule filmem „Jeszcze nie wieczór”, za który dostał Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni. DZIENNIKOWI opowiedział o odpowiedzialności, miłości, przemijaniu oraz aktorach i ich marzeniach zagrania jeszcze jednej, może już ostatniej wielkiej roli.