• II wojna światowa
  Maria Dąbrowska zapisała, że czuć było atmosferę ekscytacji. Ludzie zdawali sobie sprawę, że nadchodzi przesilenie, może coś złego, ale z pewnością przygoda - mówi w rozmowie z DGP Marcin Wilk dziennikarz, publicysta, ostatnio ukazała się jego książka "Pokój z widokiem. Lato 1939".
 • Chłopiec żydowski sprzedaje opaski z gwiazdą Dawida
  "Choć możemy mówić o ciągłości przemocy wobec Żydów w II Rzeczpospolitej, w czasie Zagłady i po niej, aż do marca 1968 roku, wojna coś zmieniła w tej kwestii. Polskie społeczeństwo działało i jednocześnie było świadkiem własnego działania. Uczestniczyło w eksterminacji Żydów i widziało to uczestnictwo" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Tomasz Żukowski, autor książki "Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów".
 • demonstracja feministek
  "Socjaliści nie mogli wycofać się z przyznania kobietom praw wyborczych, ponieważ był to jeden z głównych postępowych postulatów, a więc stracili by twarz i wiarygodność. Endecy zaś dobrze kalkulowali, że kobiety są bardziej konserwatywne i religijne, dlatego będą na nich oddawały swoje głosy. Nadanie kobietom praw wyborczych wszystkim się więc opłacało" - mówi Anna Kowalczyk. Z okazji 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych rozmawiamy z autorką książki "Brakująca połowa dziejów" o roli kobiet w historii Polski.
 • Marcin Prokop
  "Podczas tej podróży spotkałem się z dużo większą ksenofobią, niż kiedykolwiek wcześniej, a do Ameryki jeżdżę od kilkunastu lat. Trumpowski duch i promowany przez niego izolacjonizm są coraz bardziej widoczne. Odczułem to nawet na własnej skórze" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Marcin Prokop. Z dziennikarzem rozmawiamy o jego ostatniej wyprawie do Stanów Zjednoczonych, jaką pokazuje w programie "Niezwykłe Stany Prokopa" emitowanym na kanale Travel Chanel.
 • Michał Rusinek
  "Patriotyzm na czas pokoju to przede wszystkim odpowiedzialność za przestrzeń, w której żyjemy, rozumianą dosłownie oraz metaforycznie, czyli w sensie kultury czy języka. Jest w nim otwartość na innych, nie traktowania ich jak wrogów. To także postawa oparta na szacunku, dialogu i konsensusie" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Michał Rusinek, który w swojej najnowszej książce dla dzieci "Jaki znak twój?" prezentuje nowe spojrzenie na patriotyzm przez pryzmat "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy.
 • Paweł Małaszyński w "Belle Epoque"
  "Nudny, życiowy anarchista z głową w chmurach twardo stąpający po ziemi nie wpisuje się raczej w kanon dzisiejszego show-biznesu. To nie jest do końca moje środowisko naturalne. Jednak chcąc czy nie chcąc w pewien sposób w nim egzystuje - to oczywiste" - powiedział Paweł Małaszyński w rozmowie z dziennik.pl. Z aktorem rozmawiamy o jego roli w historycznym serialu TVN "Belle Epoque" oraz niechęci do świata show biznesu.
 • Wołyń
  Grupa polskich artystów miała udać się w trasę po Ukrainie z monodramem "Mam na imię Psyche". W dzień wyjazdu odwołano jednak wszystkie występy. Przez swojego impresario artyści zostali poinformowani, że 4 miasta skasowały sprzedaż biletów na ich spektakl przez konflikt z filmem "Wołyń". Prawda okazała się jednak inna: "Zawiódł właśnie impresariat, a nie dialog polsko-ukraiński" - wyjaśnia Anna Grabińska, aktorka spektaklu.
 • Tadeusz Słobodzianek
  "Jak patrzy się na działalność niektórych polityków, gołym okiem widać, że ich inspiracją do działań nie są wielcy demokratyczni politycy, którzy szanują przeciwników i próbują prowadzić z nimi dialog, tylko rozmaici skuteczni na chwilę autokraci. Nie chodzi o to, żeby kogoś porównywać do Hitlera czy Stalina. Chodzi o to, że mechanizm fascynacji przemocą jest silniejszy niż mechanizm fascynacji nudną codziennością demokracji" - powiedział w rozmowie z dziennik.pl Tadeusz Słobodzianek. Z dyrektorem warszawskiego Teatru Dramatycznego rozmawialiśmy o tym, czy sztuka pomaga nam uporać się z trudną historią i dlaczego w polskiej kulturze i polityce widać fascynację przemocą i oprawcami.
 • Elżbieta Cherezińska / fot. Dariusz Chereziński
  Świętosława - córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego, piastowska księżniczka, która zasiadała na tronie szwedzkim, duńskim i norweskim, jej syn zaś został królem Anglii. Dlaczego nie przebiła się do masowej świadomości Polaków i nie stała się tym, kim dla Francuzów jest Joanna D'Arc, a dla Brytyjczyków Elżbieta I? Elżbieta Cherezińska barwne życie tej niezwykłej postaci opisała w powieści "Harda" oraz jej świeżo wydanej kontynuacji zatytułowanej "Królowa". Z autorką rozmawiamy o tym, jak opowiadać o przeszłości i jaka jest różnica między dumą narodową, a pychą.
 • Janusz Leon Wiśniewski
  "W naszych głowach siedzi przekonanie, że Niemcom należało się bombardowanie Drezna, choćby za Warszawę, za obozy. Powinni milczeć i pokutować. To poczucie jest też we mnie, choć staram się z tym walczyć. Z drugiej strony staram się ich zrozumieć, bo ci ludzie naprawdę tam cierpieli. Nam się wydaje, że to było zasłużone, ale młode niemieckie pokolenie chce wiedzieć, jak to było. Nie chcą już czuć tylko winy, chcą prawa do swojej martyrologii " - mówi w rozmowie z dziennik.pl pisarz i naukowiec Janusz Leon Wiśniewski, od lat mieszkający w Niemczech.