• więzienie
  "Przestępcy wyglądają zwyczajnie, nie mają demonicznego spojrzenia. Uważam, że w pewnych okolicznościach każdy człowiek jest zdolny do popełnienia zbrodni" - mówi Helena Kowalik. Po latach spędzonych na salach rozpraw, reporterka wydała książkę "Miłość, zbrodnia, kara" opisującą prawdziwe zbrodnie, które wydarzyły się w Polsce. Wszystkie historie mają jeden wspólny mianownik - przestępcę i ofiarę łączyło uczucie, bliskość, a przynajmniej jakiś rodzaj zażyłości.
 • okładka książki Pawła Smoleńskiego "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie"
  "Kurdowie są jedynym narodem, który skutecznie walczy z Państwem Islamskim. I to ze świadomością, której w Europie brakuje - że robi to również w naszym imieniu. Kurdowie w tej wojnie bronią nie tylko swego kraju, ale i wartości, na których opiera się świat zachodni" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
 • ojciec Tadeusz Rydzyk
  "Tym, co scala Rodzinę Radia Maryja jest wspólny wróg. Bez wroga, ta rodzina nie istnieje" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Marcin Wójcik. Jego książka "W rodzinie ojca mego" to zbiór reportaży ukazujący społeczność zgromadzoną wokół ojca Tadeusza Rydzyka.
 • Norwegia
  Norwegia to jeden z najbogatszych, najmniej zaludnionych i bez wątpienia najpiękniejszych krajów Europy. Polacy odwiedzają ją głównie w celach zarobkowych, jednak kraina fiordów ma wiele do zaoferowania także turystom .
 • Co może zainspirować człowieka do dalekiej podróży? Dla Bartka Sabeli wystarczającym natchnieniem było zdjęcie przedstawiające wielbłąda przechadzającego się obok wraku kutra rybackiego. Za sprawą tej intrygującej fotografii, postanowił na własne oczy zobaczyć resztki wysychającego Morza Aralskiego.
 • Peter Hessler, amerykański pisarz i dziennikarz, przez osiem lat mieszkał w Chinach, zbierając materiały do swojej książki. Efektem jego podróży i wnikliwych obserwacji jest książka "Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach", która pozwala czytelnikowi przybliżyć i zrozumieć zmiany zachodzące w Chinach oraz mentalności ich mieszkańców.
 • "Bolało jeszcze bardziej", to zbiór 12 reportaży autorstwa znakomitej dziennikarki, Lidii Ostałowskiej, powstałych w ciągu ostatnich 20 lat jej pracy. Elementem łączącym każdy z tekstów zawartych w książce, jest Polska i jej najbardziej bolesne oblicze .
 • "Wypalanie traw" to wstrząsająca opowieść autorstwa Wojciecha Jagielskiego o pewnej małej miejscowości położonej w północnej części RPA. Jeśli ktokolwiek sądzi, że apartheid to przeszłość, po lekturze tego reportażu, będzie musiał zmienić zdanie .
 • Książka będąca reportażem z Tajlandii powinna zawierać opisy tajskiej codzienności, charakterystykę mentalności jej mieszkańców oraz zaskakujące różnice kulturowe, z jakimi styka się Europejczyk żyjący w Krainie Uśmiechu. "Tajski epizod z dreszczykiem" te elementy ma, ale oprócz tego aż kipi od relacji z łóżkowych ekscesów autora, które stają się nużące i zakłócają pozytywny odbiór całości.
 • Rosjanie mają psychikę wypraną przez Putina i nie chcą demokracji, krajobraz jest zbyt monotonny, miasta przygnębiające, mentalność mieszkańców bliższa krajom trzeciego świata niż Europie – taki obraz Rosji maluje w swoim reportażu brytyjski dziennikarz Jonathan Dimbleby.