"Finansowanie stadionów powinno odbywać się bez żadnych dyskusji i opóźnień" - oświadczył szef państwa w trakcie wizyty we Lwowie, gdzie przeprowadził inspekcję budowy miejscowego stadionu. Powstaje on z myślą o Euro 2012, a Lwów ma być jednym z czterech ukraińskich gospodarzy tego turnieju.

Reklama

Juszczenko ujawnił, że kredytu na budowę tego obiektu udzieli Ukreksimbank, który jako zastaw otrzyma obligacje, wydane przez władze miejskie. "Ustaliliśmy z Ukreksimbankiem, że wykupi on miejskie oligacje o wartości 300 milionów hrywien (prawie 127 mln złotych)" - powiedział Juszczenko.

Szef państwa uważa, że Ukraińcy nie mogą sobie pozwolić na żadne opóźnienia w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy za trzy lata. "Zwycięstwo jest w naszych rękach. Wariantu zapasowego nie mamy" - oznajmił.

W połowie maja w Bukareszcie UEFA ogłosiła, że Euro 2012 odbędzie się w czterech miastach Polski i - pod warunkiem nadrobienia zaległości - czterech miastach ukraińskich: w Kijowie, Lwowie, Doniecku i Charkowie.

Budowa stadionu we Lwowie ruszyła w grudniu ub. roku, jednak miastu, które ją finansowało, brakowało na nią pieniędzy.