"Wychodzimy z założenia, że mecz finałowy ma się odbyć w Kijowie" - powiedział podczas narady z merem ukraińskiej stolicy Leonidem Czernoweckim i przedstawicielami rządu, odpowiedzialnymi za przygotowania do turnieju.

Reklama

Obecny na spotkaniu rządowy kurator Euro 2012, wicepremier Iwan Wasiunyk poinformował szefa państwa, że modernizacja głównej sportowej areny kraju przebiega zgodnie z grafikiem, istnieją jednak problemy z terenami, które do niej przylegają. Chodzi przede wszystkim o nieuregulowane kwestie ich własności.

Kolejnym problemem jest sprawa budowy nowego terminalu na podkijowskim lotnisku w Boryspolu.Wasiunyk wskazał także, że władze w Kijowie w "niezadowalającym tempie" podpisują umowy z hotelami, w których mają zamieszkać goście Euro 2012.

Prezydent Juszczenko krytykował przygotowania Kijowa do turnieju jeszcze w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania ukraińskiej Rady Koordynacyjnej ds. ME-2012.

"Mam wrażenie, że Kijów nie jest zainteresowany przyjęciemrozgrywek turnieju" - powiedział wówczas.

W maju obradujący w Bukareszcie Komitet Wykonawczy UEFA uznał, że choć Kijów jest na razie jedynym pewnym gospodarzem rozgrywek po stronie Ukrainy, to nie wiadomo jednak, czy zdoła utrzymać on prawo do zorganizowania finału turnieju. Na udowodnienie tego UEFA dała ukraińskiej stolicy czas do 30 listopada.

Podobny termin wydzielono pozostałym ukraińskim kandydatom:Donieckowi, Charkowowi i Lwowowi. UEFA orzekła, że uzyskają one prawo do organizacji ME-2012, jeśli do końca listopada nadrobią opóźnienia w przygotowaniach.