Za reżyserię dwugodzinnego przedstawienia ma odpowiadać Giorgos Stylianou, za muzykę Adam Sztaba, za realizację światła Artur Szyman, za projekty kostiumów Maciej Zień, a za choreografię Michał Piróg.

Reklama

Stylianou ma już doświadczenie w organizacji wielkich imprez plenerowych. Był m.in. reżyserem wysoko ocenionego otwarcia tegorocznych Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010 na stadionie warszawskiej Legii.

Jak podkreślił przewodniczący Sądu Konkursowego Krzysztof Materna nagrodzona praca była najbardziej uniwersalna i kompletna, ale i ona wymaga dopracowania.

"Werdykt był jednogłośny. Zwycięska praca najbardziej odpowiadała naszym oczekiwaniom. Nie chcieliśmy epatować historią i martyrologią, to ma być radosny i wybiegający w przyszłość spektakl" - powiedział Materna.

"Kierowaliśmy się mottem: nowoczesne społeczeństwo zasługuje na nowoczesny obiekt, na którym będą się odbywały wielkie wydarzenia. Dlatego skoncentrowaliśmy się raczej na przyszłości niż przeszłości, chociaż będą też elementy nawiązujące do historii Polski i stołecznych legend" - dodał dyrektor kreatywny ARS Communications Sebastian Mikołajczak.

Firma ARS Communications będzie teraz negocjowała z zarządem Narodowego Centrum Sportu ostateczny kształt widowiska, na realizację którego przeznaczono 10 milionów złotych.Jak poinformował Materna, na konkurs wpłynęło 27 zgłoszeń, do udziału zaproszono autorów 20 z nich, a prace w terminie złożyło 14. Były też zgłoszenia z zagranicy, m.in. twórców uroczystości otwarcia igrzysk w Albertville i Turynie.

Wyróżnienie otrzymała praca krakowskiej grupy Eskadra, która przygotowała ją wspólnie z berlińską firmą Zaechel AG. "To był bardzo oryginalny pomysł, który niestety nie został rozwinięty do pełnego scenariusza" - wyjaśnił przewodniczący Sądu Konkursowego.

Reklama

Stadion Narodowy powstaje na piłkarskie mistrzostwa Europy, które Polska zorganizuje wspólnie z Ukrainą w 2012 roku. Mogący pomieścić 55 tys. widzów obiekt zostanie oddany do użytku 22 lipca przyszłego roku. Według prezesa zarządu Narodowego Centrum Sportu Rafała Kaplera uroczyste otwarcie odbędzie się pomiędzy 20 sierpnia, a 3 września 2011 roku.