W ostatnich miesiącach Collina pełnił funkcję kuratora ukraińskiego systemu sędziowskiego. Zadaniem Włocha było przeprowadzenie zmian organizacyjnych, mających uniezależnić arbitrów piłkarskich od klubów i zarządu ekstraklasy.

Reklama

W wywiadzie dla włoskiego dziennika sportowego legendarny arbiter kolejny raz potwierdził, że zamiarem UEFA jest doprowadzenie do powiększenia zespołów sędziowskich w finałowym turnieju EURO 2012.

"Ten eksperyment można uznać za sukces i UEFA będzie zabiegać we władzach światowego futbolu, aby podczas EURO 2012 wykorzystywać pięciu arbitrów" - ocenił.

Collina opowiedział także o swej pracy na Ukrainie. "Na ważniejsze mecze ligowe zapraszani byli zagraniczni sędziowie, bowiem nie ufano miejscowym. Poza tym ukraińska Premier Liga miała na sędziów bardzo silny wpływ, czego zabraniają regulaminy FIFA i UEFA. Obecnie, po reorganizacji systemu i odpowiednim przygotowaniu arbitrów, sytuacja się zmieniła" - powiedział.

Jak podkreślił, w światowym futbolu funkcjonuje żelazna zasada, zgodnie z którą organizacja sędziowska i kluby powinny funkcjonować niezależnie do siebie. "Na Ukrainie tego nie przestrzegano" - dodał Włoch, odpowiadający w UEFA za sprawy sędziowskie.