1. Maciej Skorża

Reklama

Nieoficjalnie mówi się, że już przed mistrzostwami Europy zostało uzgodnione, że Maciej Skorża zastąpi Smudę. Co ciekawe, sam zainteresowany zawsze marzył o pracy z reprezentacją... olimpijską.

Maciej Skroża jest absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Skorża ostatnio prowadził Legię Warszawa, z której został zwolniony po nieudanej rundzie wiosennej. Wcześniej udanie prowadził Legię w Lidze Europy. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski z Wisłą Kraków. Trzykrotnie wygrywał Puchar Polski (raz Groclinem i dwa razy z Legią) i raz wygrał Puchar Ekstraklasy (z Groclinem). Poprowadził młodzieżową drużynę Amiki Wronki do mistrzostwa Polski, a pierwszą drużynę Amiki wprowadził do fazy grupowej Pucharu UEFA. Był asystentem Pawła Janasa w pierwszej reprezentacji Polski. Może pochwalić się, że jako trener Wisły Kraków pokonał Barcelonę.

2. Piotr Nowak

Niektórzy na stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski proponują Piotra Nowaka. Były reprezentant Polski jako trener związany jest ze Stanami Zjednoczonymi. Prowadził tam takie drużyny jak DC United i Philadelphia Union. W latach 2007-2009 był asystentem Boba Bradleya w pierwszej reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest bez pracy.

Zatrudnienie Nowaka byłoby bardzo ryzykowne. Jako trener miał doświadczenie tylko z piłką amerykańską i nie wiadomo, jak by sobie poradził w nowych warunkach pracy.

Reklama

3. Jerzy Engel

Spośród wielu kandydatów często wymieniany jest Jerzy Engel, który pracował już z reprezentacją Polski i doprowadził ją do mistrzostw Świata w 2012 w Korei i Japonii. Engel rozstał się z reprezentacją po nieudanym mundialu. Jest to bardzo doświadczony trener i może pochwalić się wieloma sukcesami. Prowadził wiele klubów, w tym Legię Warszawa, Polonię Warszawa czy Wisłę Kraków. Obecnie pracuje w wydziale szkolenia PZPN.

4. Orest Lenczyk

Lenczyk jest najbardziej doświadczonym spośród wszystkich trenerów pracujących w Ekstraklasie. W minionym sezonie zdobył mistrzostwo Polski ze Śląskiem Wrocław. Jest duża szansa, że poradziłby sobie na stanowisku selekcjonera, ale ma wielu wrogów i wątpliwe jest, aby powierzono mu polską kadrę. Sam trener zapewne będzie chciał poprowadzić Śląsk w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów i nie będzie zainteresowany pracą z reprezentacją.

5. Waldemar Fornalik

Trener Fornalik od 2009 roku z powodzeniem prowadzi Ruch Chorzów. Uważa się, że z przeciętną drużyną osiągnął rewelacyjne wyniki. Miniony sezon Ruch zakończył na drugim miejscu, a praca Waldemara Fornalika nie pozostała niezauważona. Powierzenie mu reprezentacji Polski mogłoby być śmiałym, ale i dobrym posunięciem.

5. Sven-Göran Eriksson

Eriksson prowadził takie klub jak Benfica Lizbona, AS Roma, Lazio Rzym, Manchester City. Pracował też z reprezentacją Anglii, z którą rozstał się po mundialu w Niemczech w 2006 roku. Słynny szwedzki trener obecnie pozostaje bez pracy, a jego kandydaturę zaproponował Michał Listkiewicz.

6. Josep Guardiola

Guardiola znany jest z wielkich sukcesów, jakie niedawno osiągnął z drużyną FC Barcelony. Po zakończeniu minionego sezonu rozstał się z drużyną. Pojawiają się różne plotki na temat jego przyszłej pracy. Najbardziej pożądany na rynku trener lubi wyzwania i być może zdecydowałby się na pracę z reprezentacją Polski. Jednak wątpliwe jest, aby polską piłkę było stać na pensję takiego trenera.

7. Zvonimir Soldo, Werner Liczka

Kierunek bałkański zaproponował Michał Listkiewicz, który również proponował Svena-Görana Erikssona. Soldo to były piłkarz reprezentacji Chorwacji i trener takich klubów jak Dinamo Zagrzeb czy FC Köln. Były szef PZPN wspominał też o Czechu Wernerze Liczce, który w Polsce prowadził takie kluby jak Polonia Warszawa, Górnik Zabrze, Wisła Kraków i Groclin Grodzisk Wielkopolski.