Andrzej Iwan, były reprezentant Polski, komentator "Faktu":
W ostatnich dniach pompa przed Euro jest niewiarygodna, nawet mnie się udzieliła ta atmosfera, choć zwykle takie rzeczy mnie nie ruszają. Emocje udzielają się wszystkim i dobrze, że turniej już się zaczyna, bo będziemy mogli mówić o czysto sportowych sprawach.

Reklama

Oczekiwania są ogromne i trzeba zacząć ten turniej jak najlepiej. Ludzie ufają Smudzie, wierzą w kadrę i w to, że będzie superwynik. To nie jest jednak takie proste.
Cieszę się, że piłkarzy z podstawowego składu omijały kontuzje, bo to o nich musimy się martwić najbardziej. Nie mamy zmienników, poza Grosickim i Wolskim, którzy mogą wnieść jakieś ożywienie do gry zespołu w trudnych momentach. Dlatego tak ważne jest zdrowie tych graczy z pierwszej jedenastki.

Boję się meczu z Grecją. To bardzo solidna drużyna, ma świetną defensywę, jest wyrachowana. Chociaż polscy piłkarze twierdzą, że nie rzucą się na rywali, to ja w to nie wierzę. Euforia związana z inauguracją Euro na pewno ich poniesie. Boję się, że dostaniemy jedną bramkę i już nie będziemy umieli tego odrobić.
Historia dowodzi, że mecze otwarcia to nie jest porywające widowisko. Tutaj o wyniku rozstrzygnie jedna bramka. Remis też nie będzie złym wynikiem dla obu ekip. Pierwszy mecz to takie badanie sił.

Wierzę w to, że Polacy będą stroną dominującą, że będą chcieli za wszelką cenę wygrać ten mecz. I wbrew pozorom Lewandowski nie musi być bohaterem. Ściągnie uwagę defensywy, a to otworzy drogę do bramki innym – upatruję tu szansy dla Błaszczykowskiego lub Rybusa. Skrzydła to nasza wielka broń.

Szkoda, że Smuda nie sprawdził wariantu gry z dwójką napastników. Wówczas drugi napastnik mógłby odciążyć Lewandowskiego.
Najsłabszym punktem naszego zespołu jest linia defensywna, jako całośc, jako formacja. Nie przekonuje mnie Sebastian Boenisch. Mam obawę, że będzie zmęczony, bo przecież przygotowania do Euro były pierwszą cięższą pracą, jaką wykonał od dawna. Marcin Wasilewski to taka tykająca bomba zegrowa, mam nadzieję, że jego temperament nie spowoduje eksplozji. Musi uważać, bo Grecy będą doskonale wiedzieć o wszystkich naszych słabościach – o łokciu Perquisa, porywczości „Wasyla”, zwrotności Boenischa. Wszystko.
Jednym jasnym punktem w obronie jest Łukasz Piszczek. Mam nadzieję, że w meczu z Grecją będziemy się mogli przekonać po raz kolejny, jakie walory ma w ofensywie, a w defensywie nie będzie miał dużo pracy.

Kto mistrzem? Hiszpania
Kto zagra w finale? Hiszpania – Holandia
Kto będzie królem strzelców? Robin van Persie
Co osiągnie Polska? Nie wyjdzie z grupy


Reklama

Gerard Cieślik, były reprezentant Polski:
Patrząc na przygotowania wszystkich zespołów, to uważam, że czekają nas bardzo ciekawe mistrzostwa. To będzie interesujący turniej! Od naszej reprezentacji oczekuję dobrej gry, takiej jak w ostatnich spotkaniach sparingowych, bo wyglądało to nieźle. Myślę, że jesteśmy do Euro dobrze przygotowani pod każdym względem.

Kto mistrzem? Niemcy
Kto zagra w finale? Niemcy – Francja
Kto będzie królem strzelców? Robert Lewandowski
Co osiągnie Polska? Wyjdzie z grupy


Michał Wodziński, dziennikarz Faktu:
Zdecydowanie bardziej niż otwierane na ostatnią chwilę drogi, poddawane liftingowi dworce i lotniska, interesują mnie wyniki polskiej drużyny. Najmłodszy zespół od lat, głodny zwycięstw jak żadna poprzednia reprezentacja, ma niepowtarzalną szansę, aby nawiązać do udanych występów reprezentacji Polski z lat 80. Panowie, pokażcie, że w kadrze stać was na to, co w klubach.

Kto mistrzem? Holandia
Kto zagra w finale? Hiszpania – Holandia
Kto będzie królem strzelców? Robin van Persie (Holandia)
Co osiągnie Polska? Polska wyjdzie z grupy i z turniejem pożegna się w ćwierćfinale


Żelisław Żyżyński, dziennikarz Canal Sport:
Tym Euro już wygraliśmy, bo mamy trochę autostrad i jakieś dworce – liczę, że rozpoczęte projekty zostaną dokończone. W turnieju za wiele nie osiągniemy,ale wierzę, że narodowa euforia – i to nie w postaci „euroszaleństwa” oraz flagi na „paszteciku kibica” – utrzyma się na dłużej. Chciałbym, żeby wreszcie w Polsce zapanowała moda na kibicowanie i przełożyła się na ligę, ale to już chyba tylko marzenia. Choć ja całe życie byłem optymistą.

Kto mistrzem? Francja
Kto zagra w finale? Francja – Hiszpania
Kto będzie królem strzelców? Fernando Torres
Co osiągnie Polska? Z trudem, ale wyjdzie z grupy


Jerzy Dudek, były bramkarz reprezentacji Polski:
Dzięki Euro 2012 doczekaliśmy się w Polsce m.in. nowych stadionów, w kraju wiele zmieniło się na korzyść. Mam nadzieję, że przy okazji zagraniczni kibice będą mogli zobaczyć u nas nie tylko dobre mecze, ale także najbardziej interesujące zakątki Polski. W grupie A, w której na Euro znalazła się nasza reprezentacja, każdy zespół liczy na awans. Rywale są jednak w zasięgu kadry Smudy i dla tej drużyny warto, byśmy się zjednoczyli.

Kto mistrzem? Niemcy lub Hiszpania
Kto zagra w finale? Niemcy – Hiszpania
Kto będzie królem strzelców? Fernando Llorente
Co osiągnie Polska? Wyjdzie z grupy


Przemysław Rudzki, dziennikarz Faktu:
Dobrze, że już się zaczyna. Najgorsze jest czekanie na wielkie wydarzenia. Ci, którzy twierdzą, że Euro jest nam niepotrzebne, nie są z mojej bajki. To wielkie wydarzenie, które sprawi, że ludzie z całej Europy opowiedzą swoim bliskim, jaka piękna jest Polska. Mam nadzieję, że nie opowiedzą, jak łatwo z nią wygrać.

Kto mistrzem? Niemcy
Kto zagra w finale? Niemcy – Anglia
Kto będzie królem strzelców? Roman Pawliuczenko
Co osiągnie Polska? Wyjdzie z grupy


Mariusz Kotowski, szef działu sportowego w Fakcie:
Serce mówi – zagramy w ćwierćfinale, historia – nie wyjdziemy z grupy. Dzisiaj, po meczu z Grecją będziemy mądrzejsi. Jednak rozpoczynające się dzisiaj mistrzostwa Europy to nie tylko mecze Polaków. Zobaczymy w akcji największe piłkarskie gwiazdy świata. Warto im kibicować, gdziekolwiek będziemy. Polska zwariowała na punkcie Euro, goście przecierają oczy ze zdziwienia i chwalą nasze przygotowanie do turnieju. Bądźmy z tego dumni.

Kto mistrzem? Holandia
Kto zagra w finale? Niemcy – Holandia
Kto będzie królem strzelców? Robin van Persie
Co osiągnie Polska? Wyjdzie z grupy


>>>Czytaj także: Perquis: Mam Polskie serce