Jakub Wawrzyniak, który rywalizuje o miejsce w zespole właśnie z Boenischem, jest skazany na przegraną. Selekcjoner uparcie trzyma się swojej wizji, i choć grę lewego obrońcy krytykują niemal wszyscy, nie chce go zmienić. Przed meczem z Rosją wydaje się to wielkim ryzykiem.

Reklama

Boenisch w ogóle nie przejmuje się falą krytyki, uważa też, że nie odstaje od reszty drużyny. W starciu z Grecją na boisku dałem z siebie tyle, ile mogłem. Niech trener Smuda oceni, czy to wystarcza, czy nie - wzrusza ramionami i konsekwentnie stroni od mediów.

Trenerzy kadry utrzymują, że Boenisch, choć przecież stracił w poprzednim sezonie długie miesiące, kiedy leczył kontuzję i nie mógł grać, jest w dobrej formie fizycznej. Mało tego, kiedy zawodnikom robiono testy wytrzymałościowe na zgrupowaniu w austriackim Lienz, był w ścisłej czołówce.

W meczu z Rosjanami, które może być kluczowe dla naszych losów w tym turnieju, Smuda najprawdopodobniej dokona tylko jednej roszady. Za Ludovica Obraniaka w składzie pojawi się Adrian Mierzejewski. Nie jest to jednak pomysł, który rzuca nas na kolana, zważywszy na formę, w jakiej ostatnio znajduje się piłkarz Trabzonsporu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby postawienie na Rafała Wolskiego czy Kamila Grosickiego. Obaj są szybcy, przebojowi, mają dobry drybling i przede wszystkim - bywają nieobliczalni.

Smuda chce mieć jednak w zespole piłkarzy, którzy dadzą jak najwięcej w defensywie. W meczu z Rosją nie będzie ryzykował, bo tutaj nawet remis nie przekreśla naszych szans na awans. Dlatego możemy się spodziewać prostego scenariusza: cierpliwie czekamy na rywali na własnej połowie i staramy się wykorzystać każdy dobry moment na kontrę.

Do tego potrzebna jednak będzie zdecydowanie większa kreatywność defensywnych pomocników. Nie mogą być oni skupieni tylko na bronieniu, bo atak samymi skrzydłami kosztuje bardzo dużo sił. Przekonaliśmy się o tym w spotkaniu z Grecją, kiedy Jakub Błaszczykowski tak często harował na prawej stronie, że w końcu zabrakło mu sił. Miejmy nadzieję, że Franz wyciągnie z tej lekcji odpowiednie wnioski.

>>>Czytaj także: Nie będzie sauny na narodowym