W sobotę o 20:45 odbędą się dwa ostatnie mecze w grupie A. Polska zagra we Wrocławiu z Czechami, a Grecja w Warszawie z Rosją. Każda z tych drużyn ma jeszcze szanse na awans. Oto poszczególne warianty rozwoju sytuacji w grupie A:

Reklama

Co musi się stać, aby Polacy wyszli z grupy...

1. Polska wygrywa z Czechami, Rosja wygrywa z Grecją
Polacy w tym wariancie mają 5 punktów. Przed nami są Rosjanie, którzy zgromadzą 7 punktów. Czesi i Grecy nie wychodzą z grupy.

2. Polska wygrywa z Czechami, Rosja remisuje z Grecją
W tym wariancie mamy szansę na pierwsze miejsce w grupie, gdyż ma tyle samu punktów co Rosjanie (5 punktów). Warunkiem jest strzelenie Czechom co najmniej czterech bramek (wyniki 4-0 lub 4-1) dla bezbramkowego remisu w meczu Grecja - Rosja. Gdybyśmy zakończyli rozgrywki w grupie z identycznym bilansem jak Rosjanie, to pierwsze miejsce zajmują oni, gdyż są wyżej w rankingu UEFA. Czesi i Grecy nie wychodzą z grupy.

3. Polska wygrywa z Czechami, Rosja przegrywa z Grecją
Taka sytuacja oznacza, że Polska ma 5 punktów zajmuje pierwsze miejsce w grupie. Oprócz nas z grupy wychodzi Grecja, która ma tyle samo punktów co Rosjanie (4 punkty), ale pokonała ją w bezpośrednim starciu. Czesi zajmują ostatnie miejsce w grupie.

Pesymistyczne scenariusze, gdy Polacy odpadają z turnieju...

1. Polska remisuje z Czechami, Rosja wygrywa lub remisuje z Grecją
Rosja zajmuje pierwsze miejsce w grupie (7 punktów), drudzy są Czesi (4 punkty). Grecy i Polacy odpadają z turnieju.

2. Polska remisuje z Czechami, Grecja wygrywa z Rosją
Taki wariant jest najciekawszy i najbardziej skomplikowany. Czesi, Grecy i Rosjanie mają taką samą ilość punktów (4 punkty) i o awansie rozstrzyga bilans bramkowy w meczach pomiędzy tymi drużynami. Gdyby Grecja pokonała Rosję jedną lub dwoma bramkami różnicy, to pierwsze mają Rosjanie, drugie Grecy. Przy trzybramkowym zwycięstwie Greków, to oni zajmą pierwsze miejsce w grupie, drugie Rosjanie. Aby awansowali Czesi, Grecy musieliby wygrać z Rosjanami... sześcioma bramkami różnicy.

3. Polska przegrywa z Czechami, Rosja wygrywa z Grecją.
Pierwsze miejsce zajmują Rosjanie (7 punktów), drugie Czesi (6 punktów). Polacy i Grecy odpadają z turnieju.

4. Polska przegrywa z Czechami, Rosja remisuje z Grecją.
Pierwsze miejsce w grupie zajmuję Czesi (6 punktów), drugie Rosjanie (5 punktów). Polacy i Grecy odpadają z turnieju.

5. Polska przegrywa z Czechami, Rosja przegrywa z Grecją
Pierwsze miejsce w grupie zajmują Czesi (6 punktów), drugie Grecja, która ma tyle samu punktów co Rosjanie (4 punkty), ale jest lepsza w bezpośrednim starciu.