40-letni Thomson na liście arbitrów międzynarodowych znajduje się od 2003 roku. Znany jest z podejmowania kontrowersyjnych decyzji. W październiku 2010 roku przerwał po siedmiu minutach mecz eliminacji do Euro 2012 między Włochami a Serbią ze względu na zamieszki na trybunach. Później UEFA przyznała Italii zwycięstwo 3:0.

Reklama

W jednym z meczów grupowych Ligi Mistrzów Realu Madryt trener Jose Mourinho skrytykował jego poczynania, ponieważ pokazał żółte kartki dwóm jego zawodnikom - Sergio Ramosowi i Xabiemu Alonso, przez co nie mogli oni zagrać w kolejnym meczu. Szkoleniowiec Królewskich twierdził, że były one bezpodstawne.

AP / Ronny Hartmann

W finale szkockiego Pucharu Ligi w 2011 roku Thomson zarządził rzut karny, ale po chwili zmienił decyzje. Zostało to bardzo źle odebrane na Wyspach, a sytuacja była wielokrotnie analizowana. Trener Rangers Glasgow Walter Smith powiedział wówczas, że był to bardzo niebezpieczny precedens.

Thomson nie prowadził jeszcze żadnego meczu Polaków.

W sobotę jego asystentami będą Alasdair Ross, Derek Rose, a sędziami bramkowymi William Collum, Euan Norris - wszyscy ze Szkocji. Na arbitra technicznego wyznaczony został Francuz Fredy Fautrel.

UEFA wytypowała także arbitrów trzech innych spotkań. Szwed Jonas Eriksson poprowadzi drugi mecz w "polskiej" grupie Grecja - Rosja, Włoch Nicola Rizzoli niedzielny hit w grupie B Portugalia - Holandia, a Hiszpan Carlos Velasco spotkanie Dania - Niemcy.

Sędziowie meczów numer 17-20:

Grecja - Rosja: Jonas Eriksson (Szwecja)
Polska - Czechy: Craig Thomson (Szkocja)
Portugalia - Holandia: Nicola Rizzoli (Włochy)
Dania - Niemcy: Carlos Velasco (Hiszpania)