Stadion Narodowy w Warszawie - ta nazwa budowanego w niecce Stadionu Dziesięciolecia obiektu na Euro 2012 weszła już do powszechnego użycia. Tymczasem od 1993 roku specjalną uchwałą PZPN nazwa "Narodowy" została przypisana Stadionowi Śląskiemu w Chorzowie. Który jest więc prawdziwym narodowym?

Reklama

"Obiekt w Warszawie został tak nazwany przez Narodowe Centrum Sportu, nie przez nas. Prawdziwy narodowy wciąż znajduje się w Chorzowie" - twierdzi rzecznik prasowy PZPN Agnieszka Olejkowska.

"PZPN nie ma monopolu na nadawanie tej nazwy. Narodowy znajduje się w Warszawie" - odpowiada rzecznik prasowy Ministerstwa Sportu Jakub Kwiatkowski.

Nieco ponad 400 dni przed rozpoczęciem mistrzostw Europy mamy więc biurokratyczny spór, w którym nie chodzi tylko o sentymenty, ale też o pieniądze. Stadion o statusie narodowego powinien bowiem organizować najważniejsze mecze piłkarskiej reprezentacji, co oznacza pokaźne wpływy z biletów. Łatwiej będzie też sprzedać loże VIP czy znaleźć sponsorów. Niestety, rozwiązania konfliktu o nazwę nie widać.

"W tej chwili PZPN nie pracuje nad żadną uchwałą mającą przenieść Stadion Narodowy do Warszawy" - mówi Olejkowska. A wydaje się, że głos PZPN będzie w tej kwestii ważniejszy niż ministerstwa, bo to piłkarska centrala decyduje, gdzie grać będzie reprezentacja.

Reklama

"Nazwa "Stadion Narodowy w Warszawie" została już zarejestrowana w urzędzie patentowym, co przesądza sprawę. PZPN jako stowarzyszenie sportowe nie ma uprawnień do nadawania nazw stadionom" - odpowiada rzecznik ministerstwa.

Reklama

Sprawę komplikuje nieco fakt, że marszałek województwa śląskiego zdecydował o pomalowaniu modernizowanego obiektu w Chorzowie w tradycyjne barwy regionu. Krzesełka mają być niebieskie, a przejścia między sektorami żółte.

"W takim razie pytam się, co to za narodowy! Pomalowanie go w barwy regionu przesądza, że obiekt w Chorzowie powinien być Stadionem Śląskim, a ten w Warszawie: narodowym" - uważa legendarny bramkarz Jan Tomaszewski.

Kontrowersji z nazwą "Narodowy" jest jeszcze więcej. Zarządcy obiektu w Warszawie zakończą niedługo konkurs na wyłonienie sponsora, który zapłaci za przywilej nadania nazwy. Marka sponsora tytularnego ma pojawić się przed nazwą "Stadion Narodowy w Warszawie".