Ogólnodostępnym koncertem pod hasłem "Oto jestem" zainaugurował w niedzielę działalność Stadion Narodowy w Warszawie, największa polska arena piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Po godzinie 16 na płycie i trybunach obiektu było ponad 20 tysięcy osób. Podczas krótkiej konferencji prasowej przed rozpoczęciem występów zespołów na płycie stadionu minister sportu Joanna Mucha wyraziła satysfakcję, że właśnie jej przypadła w udziale przyjemność otwarcia reprezentacyjnego obiektu stolicy. Jak przypomniała jest czwartym szefem tego resortu nadzorującym przygotowania do Euro 2012 i kończącym tę swoistą ministerialną "sztafetę". Joanna Mucha zaprosiła i wszystkich miłośników sportu, aby wraz z nią 12 lutego w południe uczcili otwarcie tej nowoczesnej areny biegając wspólnie wokół stadionu. Jak powiedziała żartobliwie, odnosząc się do licznej grupy krytyków i malkontentów, będzie to symboliczne uczczenie zwycięstwa "dobra" nad "złem".

Reklama

Minister sportu zapowiedziała jednocześnie, że w najbliższym czasie podpisana zostanie 15-letnia umowa z operatorem stadionu - Narodowym Centrum Sportu określająca warunki eksploatacji obiektu, wybudowanego ze środków budżetowych. Samo utrzymanie stadionu będzie bowiem kosztowało około 17 milionów złotych rocznie. Prezes NCS Rafał Kapler przyznał, że przed NCS stoi trudne zadanie, bowiem osiągnięcie rocznych wpływów w granicach 30 mln będzie możliwe tylko wówczas, jeśli uda się zorganizować kilkanaście dużych imprez rocznie. Przypomniał jednocześnie, że NCS zawarł już szereg umów biznesowych wynajmując powierzchnie komercyjne, loże VIP na trybunach i organizując imprezy firmowe jeszcze przed oddaniem do użytkowania płyty stadionu.

Bramy stadionu otwarte zostały o godz. 14.00 i już o tej porze przed wejściami zebrały się spore grupy chętnych. Pierwszy z zaplanowanych koncertów rozpoczął się o 15, a po kilkunastu minutach meldunek z bram wejściowych określał liczbę zgromadzonych na płycie i trybunach na ponad 20 tysięcy. Zakończenie pięciogodzinnego koncertu z udziałem popularnych zespołów - Voo Voo i Haydamaki, Zakopower, Coma, T-Love i Lady Pank oraz zaproszonych przez wykonawców gości, wśród których znalazł się Stanisław Sojka, zaplanowane zostało na 20. Inauguracyjną imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.