Pierwszy etap prac, który będzie zakończony przed Euro 2012, obejmuje budowę nowej części terminala o powierzchni całkowitej ponad 17,8 tys. m kw. Na dwóch kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej znajdą się: hala odpraw, hala przylotów, sortownia bagażu i pomieszczenia biurowe. Zakres robót obejmuje również budowę drogi wewnętrznej wraz z przebudową parkingu. Wykonawcą inwestycji jest firma Hochtief Polska. Koszt inwestycji to ponad 96 milionów złotych netto.

Reklama

Inwestycja jest już całkowicie zamknięta, działa ogrzewanie i trwają prace wewnątrz budynku. Powoli zmierzamy do zakończenia pierwszego etapu robót i ich odbioru od generalnego wykonawcy - poinformował pełnomocnik zarządu spółki Port Lotniczy Poznań-Ławica ds. inwestycji Krzysztof Ochocki. Jak dodał, prace wewnątrz obiektu powinny zakończyć się w lutym. Pierwszymi pasażerami odprawionymi w nowym terminalu będą osoby przylatujące na Euro.

Nowy terminal ma powierzchnię zbliżoną do już istniejącego, będzie on tylko terminalem przylotowym. Po Euro rozpoczniemy modernizację istniejącego obiektu, który stanie się terminalem dla odlatujących" - powiedział. W kolejnych etapach prac, których zakończenie zaplanowano na II kwartał 2013 roku, nastąpi ukończenie części biurowej nowego terminala, oraz budowa nowej centralnej strefy kontroli bezpieczeństwa.

Krzysztof Ochocki poinformował, że w porcie lotniczym kończą się prace przy budowie drogi równoległego kołowania i płyty postojowej. Wszelkie prace konstrukcyjne zostały już zakończone, płyty są już oznakowane zgodnie z prawem lotniczym. Zostały prace związane z montażem oświetlenia płyt postojowych i oświetlenia związanego z manewrowaniem samolotów. Oddanie do użytku operacyjnego nastąpi w maju - powiedział.

Wykonana w technologii asfaltowej równoległa droga kołowania zajmuje powierzchnię ok. 13 ha, ma 5 km długości. Betonowa płaszczyzna postojowa pomieści 6 samolotów. Do tej pory, po wylądowaniu, samoloty musiały się zatrzymać, zawrócić i drogą startową dotrzeć do płaszczyzny postojowej. Teraz po wylądowaniu zjadą drogami szybkiego zjazdu na równoległą drogę kołowania i odblokują drogę startową, która będzie w stanie przyjąć kolejny samolot - powiedział Ochocki.

Po zakończeniu robót poznańskie lotnisko będzie mogło przyjmować dwa razy więcej samolotów niż obecnie. Lotnisko będzie w stanie jednocześnie obsługiwać pasażerów dwunastu samolotów. Obecnie w Poznaniu odprawianych jest ok. 1,5 mln pasażerów rocznie, w przyszłości port lotniczy obsłuży rocznie trzymilionowy ruch pasażerski.