"Osobiście uważam, że takie cywilizowane podawanie piwa o niskiej zawartości alkoholu w niczym nie pogorszyłoby bezpieczeństwa na stadionach. Biorąc jednak pod uwagę incydenty, do których doszło w ostatnim okresie (zamieszki podczas meczu w Bydgoszczy - PAP), wychodzimy na razie z taką propozycją tylko na Euro 2012" - wyjaśnił.

Reklama

Rapacki, który nadzoruje m.in. policję i kieruje pracami Komitetu ds. bezpieczeństwa Euro 2012, zaznaczył, że kwestia wprowadzenia takiej możliwości na stałe jest problemem do rozstrzygnięcia na poziomie Komitetu Stałego Rady Ministrów lub Rady Ministrów.

Obecnie polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu podczas zawodów na stadionach, jednak UEFA chce, by taka możliwość istniała w trakcie Euro 2012, przynajmniej w strefach VIP-owskich. Powodem jest m.in. to, że jednym ze strategicznych sponsorów Euro 2012 jest producent piwa.

Projekt nowelizacji umożliwiający sprzedaż niskoprocentowego alkoholu podczas imprez sportowych przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Przewiduje on, że sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów z zawartością do 4,5 proc. alkoholu na stadionach i innych obiektach podczas trwania imprez sportowych miałoby się odbywać na podstawie jednorazowego zezwolenia. Napojów alkoholowych nie będzie można wnosić na stadion. Niedozwolona byłaby też sprzedaż tych napojów w przypadku masowych imprez sportowych podwyższonego ryzyka.

Projekt MZ został zdjęty z obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów, gdyż zostały zgłoszone do niego uwagi m.in. MSWiA. Dyskutowana była m.in. kwestia, czy napoje zawierające do 4,5 proc. alkoholu będzie można sprzedawać tylko podczas Euro 2012, czy nie będzie takiego ograniczenia.

Podobne zasady sprzedaży alkoholu na imprezach sportowych zawiera projekt specustawy dot. bezpieczeństwa podczas Euro 2012. Jak zapisano w projekcie, możliwa będzie sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych, w tym piwa, zawierających nie więcej niż 4,5 proc. alkoholu. Będzie to można robić wyłącznie w wyznaczonych miejscach na stadionach oraz podczas imprez, gdzie publicznie będą oglądane transmisje z Euro 2012. Przepisy mają obowiązywać jedynie od 1 czerwca do 8 lipca 2012 r. Dodatkowo, jeśli mecz lub publiczna transmisja zostanie uznana ze imprezę podwyższonego ryzyka, będzie musiała odbyć się bez alkoholu.