"Nie wiem, czy po meczu finałowym Euro 2012 puchar pozostanie na Ukrainie, ale macie na to wszelkie szanse. Wasza reprezentacja będzie grała u siebie, więc należy zrobić wszystko, by wygrać ten turniej" - powiedział podczas prezentacji dyrektor generalny UEFA Events David Taylor.

Reklama

Trofeum stało dotychczas w witrynach dziewięciu piłkarskich federacji: ZSRR, Włoch, Niemiec, Czechosłowacji, Francji, Holandii, Danii, Grecji i Hiszpanii. Jednak tylko Niemcom (1972, 1980, 1996), Francuzom (1984, 2000) oraz Hiszpanom (1964, 2008) udało się zdobyć je więcej niż raz.

Puchar został nazwany imieniem pierwszego sekretarza generalnego UEFA Henry'ego Delaunaya i został zaprojektowany przez londyńską firmę jubilerską Asprey. To właśnie z jego inicjatywy po raz pierwszy zostały zorganizowane mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Pierwszego turnieju w 1960 roku we Francji jednak nie doczekał - zmarł pięć lat wcześniej.

Przed kolejnymi mistrzostwami zwracany jest do siedziby UEFA w Nyonie. Gdyby jednak jakiś kraj wygrał ME trzy razy z rzędu lub łącznie pięciokrotnie, to UEFA przekaże mu na własność oficjalny duplikat.

Ukraina organizuje przyszłoroczne ME wraz z Polską. Rozgrywki odbędą się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu po stronie polskiej oraz w Kijowie, Lwowie, Doniecku i Charkowie na Ukrainie.