Dwa samoloty wielozadaniowe F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) biorą udział w ćwiczeniach pod kryptonimem "Bezpieczne Niebo 2011". Głównym ich celem jest przygotowanie Sił Powietrznych Polski i Ukrainy do zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej w czasie Euro 2012.

Reklama

Zorganizowane przez Siły Powietrzne Ukrainy i Lotnictwo Gwardii Narodowej USA manewry odbywają się we wtorek i środę (25-26 lipca) na terytorium Ukrainy i Polski. Oprócz F-16 z Łasku wezmą w nich udział: ukraińskie Su-27 z Mirgorodu i MiG-29 z Iwano-Frankowska oraz amerykańskie F-16, które korzystać będą z lotniska w Mirgorodzie.

"Udział polskich Jastrzębi skupi się na doskonaleniu umiejętności reagowania w ramach +Air Policingu+ podczas utrzymywania dyżuru bojowego. Ogólny scenariusz ćwiczenia zakłada realizację możliwych epizodów w przestrzeni powietrznej naszego kraju - poderwanie polskiej pary dyżurnej (QRA), wydzielonej ze składu 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, przechwycenie samolotu oraz eskortowanie do granicy" - poinformowała kpt Marlena Bielewicz z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Dodała, że 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku od początku 2010 roku pełni dyżur bojowy w systemie obrony powietrznej Polski i brała już udział w podobnym ćwiczeniu pod nazwą Baltic Region Training Event, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich.