"UEFA podjęła decyzję o dyskwalifikacji Rooneya na trzy najbliższe mecze o punkty" - poinformowała oficjalna strona federacji. To oznacza, że zawodnik nie zagra w fazie grupowej Euro-2012.

Reklama

Rooney otrzymał czerwoną kartkę po tym, jak w 74. minucie ostatniego meczu Anglii w eliminacjach - z Czarnogórą (2:2), kopnął Miodraga Dzudovica. Goście prowadzili wówczas w Podgoricy 2:1, ale w osłabieniu stracili bramkę i spotkanie zakończyło się remisem. Jeden punkt wystarczył jednak Anglikom do zapewnienia sobie pierwszego miejsca w grupie G.

Piłkarzowi przysługuje prawo odwołania, z czego zapewne skorzysta angielska federacja (FA). "W związku z karą, jaka została nałożona na Wayne'a Rooneya, czekamy na pełne uzasadnienie wyroku ze strony Komisji Dyscyplinarnej i po wewnętrznej dyskusji odpowiemy UEFA oraz szerzej skomentujemy tę karę" - można przeczytać w oświadczeniu FA.

W listopadzie reprezentacja Anglii zagra dwa mecze towarzyskie - z Hiszpanią (12.11) i Szwecją (15.11). Jeszcze przed ogłoszeniem kary dla napastnika Manchesteru United trener reprezentacji Fabio Capello zapowiedział, że nie wystawi go w tych spotkaniach. Po wyroku UEFA włoski szkoleniowiec zapewnił jednak, że Rooney znajdzie się w 23-osobowej kadrze na mistrzostwa Europy.