Wśród zaproszonych będą zarówno przedstawiciele federacji piłkarskich, jak i słynni przed laty piłkarze, bohaterowie poprzednich edycji mistrzostw. Losowanie odbędzie się w reprezentacyjnym gmachu Kijowa - Pałacu Ukraina, a początek wyznaczono na godzinę 19.00 czasu lokalnego.

Reklama

Samo losowanie poprzedzi część artystyczna, w której wystąpi m.in. popularna ukraińska wokalistka Żamala, znany zespół taneczny oraz atrakcja wieczoru - światowej sławy gwiazda, której nazwisko jest utrzymywane w tajemnicy - dowiedziało się Centrum Informacyjne "Ukraina 2012".

Żamala już przed kilkoma miesiącami deklarowała, że gotowa jest podjąć się skomponowania hymnu ME. "Jako piosenkarka mogę wnieść swój wkład w turniej tylko muzyką i śpiewem. Chcę napisać hymn dla Euro 2012, który stałby się oficjalną pieśnią, a jednocześnie ulubionym utworem w czasie turnieju i po nim" - powiedziała występująca pod artystycznym pseudonimem Susana Żamaladinowa.

Ceremonię losowania prowadzić będą popularni prezenterzy telewizyjni z Ukrainy i Polski - Olga Frejmut i Piotr Sobczyński. Na przebiegającą pod hasłem "Razem tworzymy historię" uroczystość UEFA zaprosiła grono znakomitych przed laty piłkarzy, którzy zaprezentują oficjalną piłkę Euro-2012. Jak zdradzili przedstawiciele firmy Adidas, nazwa tej piłki, która ma być szybsza od stosowanej podczas MŚ w RPA, będzie związana z krajami gospodarzami turnieju.

Losowanie przebiegać będzie "w odwrotnym kierunku", za wyjątkiem zespołów rozstawionych. W pierwszej kolejności dolosowane będą dwie drużyny ze szczytu rankingu UEFA do grup B i C, a następnie do wszystkich grup zespoły z koszyków numer 4, 3 i 2. Wiadomo już, że Polska znajdzie się w grupie A, a Ukraina - D.