Nad dokumentem pracuje specjalny zespół. Koordynatorem jest komitet ds. bezpieczeństwa Euro 2012. W skład wchodzą ministrowie sportu, spraw wewnętrznych oraz cyfryzacji i administracji. Plan ma skrupulatnie opisywać, co będzie się działo każdego dnia turnieju. Na przykład gdzie i o której przyjedzie lub przyleci największa fala kibiców i w związku z tym trzeba będzie przerzucić większą liczbę funkcjonariuszy do odpraw. Albo gdzie i w jakich porach dnia zaistnieje potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa itd.

Reklama

Plan ma być wytyczną dla służb. Określi pewne procedury i czas ich trwania, np. to, że odprawa jednego kibica powinna trwać 6 – 7 minut, a nie 40 – tłumaczy nasz informator związany z przygotowaniami do Euro 2012. Wciąż jednak nie jest pewne, w jakiej formie dokument miałby się ukazać – czy jako rozporządzenie jednego z ministerstw, czy zwykłe wytyczne.

Nie tylko rząd zabrał się do kwestii bezpieczeństwa, lecz także władze miast gospodarzy. Warszawa na zapewnienie porządku wyda 2 mln zł. Połowę tej kwoty na zwiększenie liczby patroli policji, a drugą na dodatkowych strażników miejskich. Do tego niemal 5 mln zł na ochronę zdrowia – m.in. 300 łóżek szpitalnych na wypadek zdarzeń masowych czy remont dziewięciu przychodni, które będą dyżurowały w czasie Euro. Jeszcze więcej wyłoży Poznań, który za 11 mln zł rozbudował monitoring miejski o 71 dodatkowych kamer. Przeznaczył kolejne 11 mln zł na wzmocnienie policji i ponad 6 mln zł na straż pożarną. Wrocław na zapewnienie bezpieczeństwa wyda ok. 3 mln zł. Jedynie w razie konieczności podjęcia działań nieprzewidzianych uruchomimy dodatkowe środki – dodaje Hanna Domagała, dyrektor wrocławskiego biura ds. Euro.

W podwarszawskim Legionowie właśnie kończą się prace nad centrum dowodzenia operacyjnego Euro 2012, którym pokieruje ponad 170 polskich i zagranicznych policjantów z państw reprezentowanych na mistrzostwach.

Do turnieju szykują się też celnicy. Funkcje kontrolne przesuniemy z granic na tereny przygraniczne, co pozwoli uszczelnić je m.in. przed handlarzami podróbek. Z Rosją już wzmocniliśmy współpracę w ramach małego ruchu granicznego – mówi Jacek Kapica, szef służby celnej RP. Celnicy zapewniają, że dzięki współpracy z ukraińskimi pogranicznikami czas odprawy skrócił się o jedną trzecią. A ma być jeszcze szybciej, bo na Euro zostaną uruchomione specjalne pasy przejazdów dla kibiców.

1,4 mln kibiców i turystów przyjedzie na Euro 2012

20 mld zł ma wynieść zysk gospodarczy z Euro do 2020 r.

800 mln zł mają wynieść bezpośrednie zyski z imprezy w dniu jej zamknięcia

Co podróżujący samochodem mogą przywieźć spoza UE w bagażu osobistym

Towary na własny użytek lub prezent są zwolnione z cła i podatku, jeśli ich wartość nie przekracza 300 euro. Zabrać można co najwyżej 40 sztuk papierosów, litr alkoholu pow. 22 proc. lub 2 l alkoholu o mniejszej mocy oraz 4 l wina niemusującego i 16 l piwa.