Zgodnie z prognozą ukraińskiego kuzyna amerykańskiego świstaka Phila z Punxsutawney mroźna pogoda utrzyma się co najmniej do końca lutego, a prawdziwe ocieplenie nadejdzie dopiero około 15-20 marca - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Reklama

W tym roku Tymko wystąpił nie tylko w roli synoptyka. Za przykładem niemieckiej ośmiornicy, która bezbłędnie wytypowała zwycięzców piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010 roku, ukraiński świstak został poproszony o wyznaczenie półfinalistów i finalistów Euro 2012.

W tym celu Tymko został umieszczony w centrum zabawkowego boiska piłkarskiego, a jego dwie przeciwne strony zostały oznaczone flagami państw uczestniczących w turnieju. Zwycięstwo odnosiła reprezentacja, na połowę której przebiegło zwierzę.

Zgodnie z przewidywaniami świstaka do półfinału Euro 2012 wejdą drużyny Ukrainy, Rosji, Polski i Anglii, a mecz finałowy rozegrają drużyny gospodarzy mistrzostw, czyli Ukrainy i Polski. O wytypowanie ostatecznego zwycięzcy Tymki nie poproszono.

Tymko II przewiduje pogodę od 2010 roku. Wcześniej robił to jego poprzednik o takim samym imieniu, który przepowiadał nadejście wiosny od 2004 roku. W 2009 roku, po ukończeniu dziewięciu lat życia, Tymko I przeszedł na zasłużoną emeryturę.