Ponad 30 tysięcy policjantów będzie czuwać nad bezpieczeństwem uczestników i gości piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie - poinformowali w Kijowie przedstawiciele Ministerstw Spraw Wewnętrznych obu krajów, które organizują ten turniej. W czwartek w stolicy Ukrainy odbyła się konferencja poświęcona kwestiom bezpieczeństwa podczas mistrzostw. Mówiono na niej m.in. o współpracy służb policyjnych oraz przeciwdziałaniu chuligaństwu.

Reklama

"Oddziały policji będą zaangażowane w ochronę porządku tylko wtedy, gdy będzie dochodzić do niebezpiecznych sytuacji" - powiedział zastępca komendanta głównego polskiej policji Krzysztof Gajewski. Jak wyjaśnił, w dziedzinie bezpieczeństwa policja liczy na współpracę ze stadionowymi służbami porządkowymi oraz wolontariuszami. Na konferencji poruszono także kwestię walki z pseudokibicami z różnych krajów. W związku ze wspólną organizacją Euro 2012 przez Polskę i Ukrainę przed turniejem ma dojść do wymiany informacji na ten temat.

Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Wiktor Ratuszniak zapewnił, że milicja jego kraju zrobi wszystko, by goście ME-2012 czuli się komfortowo. Kładziemy nacisk na rzetelne przygotowanie naszych pracowników do mistrzostw i jestem przekonany, że goście zobaczą wysoko wykwalifikowaną i tolerancyjną milicję na europejskim poziomie - powiedział.

Mecze Euro 2012 na Ukrainie zostaną rozegrane w Kijowie, Lwowie, Doniecku i Charkowie. W fazie grupowej w stolicy odbędą się spotkania: Ukraina - Szwecja (11 czerwca), Szwecja - Anglia (15 czerwca) i Szwecja - Francja (19 czerwca), a ponadto 24 czerwca ćwierćfinał oraz finał 1 lipca.