Kampania "Młodzież kibicuje bezpiecznie" jest organizowana w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Śląski kurator oświaty Stanisław Faber zaapelował do szkół, aby to wydarzenie stało się okazją do przekazania uczniom dobrych i racjonalnych wzorców uczestniczenia w widowisku sportowym oraz uniwersalnych zasad fair play.

Reklama

W ramach kampanii kurator oświaty zachęca szkoły województwa śląskiego do zorganizowania na lekcjach wychowawczych i wychowania fizycznego rozmów na temat bezpieczeństwa imprez sportowych, szacunku i tolerancji, kulturalnego kibicowania. Apel jest skierowany także do rodziców uczniów. Powinni się włączyć w tą kampanię, angażować się w lekcje wychowawcze oraz imprezy sportowe organizowane w szkole, dzięki temu wydźwięk kampanii wśród dzieci będzie silniejszy - powiedziała PAP rzeczniczka kuratora oświaty Anna Wietrzyk.

W ciągu najbliższych miesięcy szkoły będą miały okazję do zaprezentowania szkolnych programów kibicowania. W planach znalazło się także uruchomienie banku scenariuszy dla nauczycieli, a także upowszechnianie dobrych praktyk i akcji realizowanych w ostatnich latach w niektórych miastach.

Kampanii towarzyszyć będą także konkursy dla dzieci i młodzieży, m.in. fotograficzny pt. "Radość kibicowania - w kadrze" oraz muzyczny "Kibicuje z piosenką".

W ramach konkursu "Kibicuję z piosenką" uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie, powinni przygotować autorski utwór związany tematycznie z EURO 2012. Nie może dłuższy niż pięć minut, a liczba wykonawców (grupy muzycznej) nie powinna przekraczać 10 osób.

Reklama

"Radość kibicowania - w kadrze" to konkurs, na który każdy z uczestników może nadesłać maksymalnie trzy fotografie wykonane w technice czarno-białej lub kolorowej. Ich tematem powinno być kibicowanie.

Reklama

W obu przypadkach termin składania zgłoszeń mija 23 marca. Każdy z konkursów zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Od marca do maja odbędzie się także turniej piłkarski o Puchar Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty.

Finał kampanii został zaplanowany na początek czerwca. W programie znalazły się: piłkarski mecz finałowy, wręczenie nagród samorządom i szkołom za programy kibicowania, oraz spotkania ze znanymi sportowcami.

Współorganizatorami kampanii są także Śląska Komenda Wojewódzka Policji i Regionalny Ośrodek Metodyczno - Edukacyjny "METIS" w Katowicach.