W przygotowaniach Ukrainy i Polski do piłkarskich mistrzostw Europy do poprawienia pozostały tylko niewielkie detale - oświadczył w czwartek we Lwowie szef UEFA Michel Platini. Kolejny raz zwrócił jednak uwagę na sztucznie zawyżone przez niektóre hotele ceny.

Reklama

Kilka tygodni przed początkiem turnieju mogę stwierdzić, że sprawy mają się dobrze. Do poprawienia są tylko drobne detale - powiedział na konferencji prasowej na stadionie "Arena Lviv".

Platini wyjaśnił, że chodzi m.in. o kwestie bezpieczeństwa widzów oraz poprawki techniczne, dzięki którym obiekty Euro 2012 w dwóch krajach będą całkowicie odpowiadać wymogom europejskiej federacji piłkarskiej.

W jego ocenie Polska i Ukraina poradziły sobie z problemami, które stały przed nimi na drodze organizacji ME.

Mówiłem już wcześniej niejednokrotnie, że organizacja turnieju była ogromnym wyzwaniem i dla Ukrainy, i dla Polski. My wymagamy od nich perfekcji. Jeśli nawet obecnie nie wszystko jest doskonałe, to jesteśmy blisko chwili, gdy takie będzie - podkreślił.

Reklama

Sytuacja jest bardzo pozytywna. Jestem przekonany, że będą to cudowne mistrzostwa - dodał Platini.

Reklama

Szef UEFA wyraził jednak zaniepokojenie wywołane doniesieniami o drastycznie zawyżonych cenach hoteli na Ukrainie. Istnieją kontrakty, które zostały wcześniej podpisane z licznymi hotelami, ale teraz one nie chcą ich respektować. Mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości i policja ukraińska sprawią, że te umowy będą respektowane - zaznaczył.

Towarzyszący Platiniemu podczas wizyty we Lwowie ukraiński wicepremier Borys Kołesnikow, który nadzoruje przygotowania do Euro 2012 z ramienia rządu, zapewnił, że władze posiadają instrumenty, dzięki którym ceny hoteli mogą ulec obniżeniu.

Hotele objęte są ulgami podatkowymi, więc jeśli podwyższają ceny dziesięciokrotnie, to będą płacić dziesięciokrotnie wyższe podatki - powiedział Kołesnikow.

Po trwającym pół dnia pobycie we Lwowie Platini udał się do Warszawy. Na Stadionie Narodowym spotka się z minister sportu Joanną Muchą oraz kierownictwami Polskiego Związku Piłki Nożnej i koordynującej przygotowania spółki PL.2012.