Wydawało się, że jest sprawą absolutnie oczywistą, by na piersiach polskich sportowców, na kaskach była podkreślana przynależność i duma z faktu występowania pod biało-czerwoną, pod pięknym polskim orłem. Wydawało się, że to jest oczywiste i naturalne, ale czasami oczywistość należy potwierdzić prawem, czasami naturalność należy wzmocnić prawem - podkreślił Komorowski.

Reklama

Prezydent podziękował podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim za wsparcie jego inicjatywy znowelizowania ustawy o godle tak, aby już nigdy nie było możliwe rozważanie, nawet teoretyczne, pomysłów, by zmienić coś w kierunku zanikania poczucia wspólnoty, opartej o symbolikę narodową.

To się rzadko zdarza, aby jakakolwiek ustawa przechodziła bez większych kontrowersji w Sejmie, a tu się zdarzyło - zaznaczył Komorowski.

Jak powiedział, w czasie Euro 2012 i letniej olimpiady w Londynie będziemy z dumą i satysfakcją patrzyli na polskich sportowców, na polskie zespoły dumnie noszące polskiego orła na piersi.

Wszyscy to doskonale czujemy, obserwujemy i przeżywamy, że w warunkach normalności emocje sportowe, duma z powodu sukcesów sportowych są nie do zastąpienia, jeśli chodzi o poczucie wspólnoty, wspólnotę przeżywania tego, co jest potrzebne każdemu normalnemu społeczeństwu - mówił prezydent.

Podziękował też wszystkim sportowcom za tworzenie sytuacji, kiedy Polacy mogą poczuć, że są razem, razem marzą o sukcesach i razem te sukcesy osiągają". "Chcę podziękować szczególnie tym, którzy chcą podkreślić w momencie sukcesu sportowego wspólnotę narodową - podkreślił.

W uroczystości podpisania noweli ustawy wzięli udział byli i obecni sportowcy. Przedstawiona została również prezentacja przypominająca sukcesy polskiego sportu na przestrzeni wielu lat.