Minister sportu przypomniała, że sprawozdanie (obejmujące okres od marca 2011 r. do stycznia 2012 roku) złożone zostało w marcu, kiedy część zadań była jeszcze w fazie realizacji. Jak podkreśliła, Polska znajduje się obecnie w finalnej fazie przygotowań, a gotowość operacyjna osiągnęła poziom 100 procent.

Reklama

Uzupełniając dane zawarte w sprawozdaniu, Mucha zapewniła, że wszystkie cztery polskie stadiony są już całkowicie przygotowane do rozegrania 15 meczów mistrzowskiego turnieju. Odbyło się na nich szereg imprez sportowych i kulturalnych, co pozwoliło na przetestowanie obiektów. Zakończyła się także budowa i modernizacja lotnisk w miastach-gospodarzach, co zwiększyło ich przepustowość i pozwoli w sposób komfortowy obsłużyć wzmożony ruch związany z przyjazdem setek tysięcy kibiców i turystów.

Minister sportu, która od lutego stoi na czele Komitetu Koordynacji Przygotowań do mistrzostw, poinformowała, że opracowanych zostało 117 szczegółowych planów operacyjnych, w tej liczbie cztery dotyczące stadionów, przygotowane przez UEFA. Pozwoliło to na osiągnięcie 15 maja pełnej gotowości operacyjnej do turnieju.

Przygotowania do mistrzostw i jakość polskiej oferty - mówiła Mucha - ocenia wysoko zarówno kierownictwo UEFA, jak i uczestniczące w turnieju zespoły; świadectwem tej opinii jest fakt, że 13 spośród 16 zespołów jako miejsce zakwaterowania podczas Euro 2012 wybrało właśnie Polskę.

Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć przed Euro 2012 rozpatrywała 26 kwietnia Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, zarekomendowała Sejmowi przyjęcie tego dokumentu.