W tym miejscu podczas istnienia obozu Niemcy rozstrzelali tysięce osób, głównie Polaków.

Reklama

Do Oświęcimia przyjechali między innymi trener reprezentacji Joachim Loew oraz urodzeni w Polsce zawodnicy Miroslav Klose i Lukas Podolski. Na czele delegacji stał prezes Związku Wolfgang Niersbach.

Piłkarze i działacze zwiedzili muzealną ekspozycję w bloku 4, która przybliża tematykę zagłady. Ukazane w niej zostały przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości oraz deportacja i masowa eksterminacja europejskich Żydów. To tam znajduje się między innymi urna z popiołami pomordowanych oraz puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy używali do gazowania ludzi.

Widzieli także blok 5, w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni, między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka, walizki z nazwiskami i żydowskie szaty modlitewne.

Piłkarze i działacze przeszli także koło krematorium I w byłym Auschwitz I. Jej największym pomieszczeniem była kostnica, która została przebudowana na prowizoryczną komorę gazową. Funkcjonowało ono od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do czasu uruchomienia krematoriów w Auschwitz II-Birkenau.

Reklama

Po wizycie w byłym obozie Auschwitz I, przedstawiciele niemieckiej reprezentacji zwiedzą były obóz Auschwitz II-Birkenau, w którym podczas wojny Niemcy dokonywali masowej eksterminacji Żydów. Przejdą po terenie byłego obozu kobiecego i dalej rampą kolejową, na której od wiosny 1944 roku bieg kończyły transporty z Żydami. Pójdą obok ruin dwóch największych krematoriów. Przy pomniku ofiar obozu zapalą znicze.

Przedstawiciele niemieckiego futbolu zwiedzą także ekspozycję w budynku Sauny. Tam wpiszą się do księgi pamiątkowej Muzeum. Od grudnia 1943 roku w tym miejscu więźniowie byli przyjmowani do obozu. W jednej z sal ekspozycyjnych pokazane zostały fotografie rodzinne deportowanych do Auschwitz Żydów, odnalezione po wyzwoleniu na terenie obozu. Znajduje się tam też wózek, jakim wywożono popioły ofiar.

Goście zwiedzili były obóz w ciszy i spokoju. Przed ich przyjazdem część Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która obejmuje dawny obóz macierzysty została zamknięta. W czasie, gdy Niemcy ją zwiedzali pozostali turyści kierowani byli do dawnego Auschwitz II-Birkenau. Już kilka dni temu wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk podkreślał, że tego typu wizyty mogą wzbudzać ogromne zainteresowanie kibiców, a placówce zależy na zapewnieniu piłkarzom spokoju przy zwiedzaniu i poznawaniu historii tego miejsca.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.