"Piłkarze otrzymają tylko po jednym bucie, więc nie będą mogli w nich grać. Dokładnie mówiąc, wykonaliśmy ich 30, aby obdarować także kadrę szkoleniową i przedstawicieli federacji. Dodatkowo trener reprezentacji otrzyma klucz do bram miasta wykonany z soli" - powiedział w piątek burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Reklama

Buty wykonali rzeźbiarze z wielickiej kopalni soli, zaś klucz jeden z nich - Stanisław Anioł.

Włosi przylecą do Polski 5 czerwca. Mają wylądować na podkrakowskim lotnisku w Balicach o godz. 17.25. Stamtąd udadzą się na stadion Cracovii gdzie odbędzie się ich trening otwarty dla publiczności. Wszystko wskazuje na to, że zajęcia będzie obserwować ponad 10 tys. osób. Dopiero późnym wieczorem mają zjawić się w Wieliczce. Z tego powodu nie wiadomo jeszcze, czy uroczystość oficjalnego powitania gości z Półwyspu Apenińskiego przez miejscową społeczność odbędzie się we wtorek czy tez następnego dnia rano.

Nie wiadomo też czy drużyna zechce skorzystać z oferowanych przez miasto atrakcji. Jak powiedział burmistrz, Wieliczka chce pochwalić się m.in. słynną kopalnią, ale nie wiadomo czy Włosi z tego skorzystają.

Władze Wieliczki wspólnie z jedną z restauracji, otworzą w trakcie Euro 2012 "Centrum Kibicowania - Solne Miasto". Będzie mogło tam się zmieścić ok. 2 tys. kibiców. Podczas otwarcia - 8 czerwca - zagra Stachursky. Z kolei na 20 czerwca zaplanowano próbę bicia rekordu Guinessa w stworzeniu największej na świecie lasagni.

W trakcie turnieju w Krakowie i najbliższej okolicy będą przebywać reprezentacje Anglii, Holandii, Włoch. Ci ostatni zostaną zakwaterowani w wielickim w hotelu Turówka. Nieopodal wejścia do niego władze miasta przygotowały wystawę zdjęć prezentujących drogę tej drużyny do Euro 2012. Piłkarze będą też mogli dostrzec napis "Azzuri: benvenuti a Wieliczka". Ćwiczyć będą w Krakowie, na stadionie Cracovii, ale także Górnika Wieliczka.

Zawodnicy z Wysp Brytyjskich zamieszkają w Hotelu Starym blisko Rynku Głównego w Krakowie, a trenować będą na stadionie w Nowej Hucie. Holendrzy będą mieszkać w krakowskim hotelu Sheraton, a trenować na obiekcie Wisły.

Włosi mecze grupowe rozgrywać będą w Gdańsku i Poznaniu, Holendrzy w Charkowie, natomiast Anglicy w Doniecku i Kijowie.

Reklama