To były spokojne dni, odnotowaliśmy niewiele incydentów - powiedział szef MSW Jacek Cichocki. Jak dodał, jednym z nich było pobicie stewardów na wrocławskim stadionie przez rosyjskich kibiców. Zapewnił, że trwa identyfikacja sprawców i toczy się śledztwo w tej sprawie. Mam nadzieję, że policji uda się ująć sprawców tego pobicia - przekonywał. W konferencji prasowej w Krajowym Centrum Medialnym wzięli udział także minister sportu Joanna Mucha oraz prezes spółki PL.2012 Marcin Herra. Szef MSW poinformował ponadto, że spokojnie jest także na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Zarówno odprawy jak i ruch na granicy odbywają się płynnie. Pytany przez media o zapowiadany na wtorek przemarsz rosyjskich kibiców na Stadion Narodowy, powiedział, że prawdopodobnie weźmie w nim udział ok. 5 tys. osób. Zabezpieczenia będą adekwatne do zidentyfikowanych zagrożeń - zaznaczył.

Reklama

Joanna Mucha poinformowała, że Strefy Kibica w czterech miastach gospodarzach Euro, działają sprawnie. Dodała, że w ciągu ostatniej doby bawiło się w nich w sumie 137 tys. osób: 76 tys. w Warszawie, 29 tys. we Wrocławiu, 20 tys. w Poznaniu, 12 tys. w Gdańsku. Zaapelowała, aby kibice przychodzili do stref w dni meczowe wcześniej. Marcin Herra poinformował, że od początku Euro na stadionach w Polsce i strefach kibica pojawiło się w sumie 600 tys. osób. "W kraju odnotowano kilkadziesiąt interwencji medycznych związanych z turniejem" - zaznaczył.

W związku z nagannym zachowaniem kibiców rosyjskich podczas meczu z Czechami w piątek we Wrocławiu, UEFA wszczęła w sobotę procedurę dyscyplinarną przeciwko Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej. Polska policja na podstawie monitoringu wytypowała 12 kibiców, którzy po piątkowym meczu zaatakowali stadionowych stewardów. Są to Rosjanie. We wtorek przed meczem Polska-Rosja w Warszawie, rosyjscy kibice chcą przejść w grupie na Stadion Narodowy. Szczegóły przejścia Wszechrosyjski Związek Kibiców (WOB) ustalił z urzędnikami warszawskiego ratusza. Zbiórkę WOB wyznaczył na godz. 17. Jednocześnie zaapelował do fanów, aby w tym dniu wszyscy założyli czerwone koszulki. Kolor nie jest przypadkowy - w strojach właśnie takiego koloru zagra przeciwko Polsce we wtorek Sborna.