Viktor Kassai we wtorek wieczorem sędziował mecz Ukraina - Anglia, który zakończył się największym do tej pory skandalem sędziowskim na Euro 2012. Przy stanie 1-0 dla Anglików, ukraiński zawodnik Marko Dević skierował piłkę do angielskiej bramki. Futbolówka już po przekroczeniu linii końcowej została wybita przez Johna Terry'ego. Chwilę wcześniej sędzia powinien był przerwać akcję, ale jego asystent nie zauważył ewidentnego spalonego.

Szef Komisji Sędziowskiej UEFA Pierluigi Collina uznał za "błąd ludzki" nieuznanie prawidłowo strzelonego gola dla Ukrainy i ocenił, że był to "jedyny problem" podczas 24 meczów fazy grupowej piłkarskich mistrzostw Europy.

Pomylić się - to ludzka rzecz. Chodzi o pomyłkę o kilka centymetrów, a nie o 50, jak pisano. Błąd to rzecz ludzka. Byłoby lepiej, gdyby go nie było, ale to był jak dotychczas, wśród tylu meczów, jedyny taki problem - powiedział Collina podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Oprócz Kassaiego, turniej zakończyło trzech innych arbitrów głównych: Niemiec Wolfgang Stark, Hiszpan Carlos Velasco Carballo i Holender Bjoern Kuipers - poinformował Pierluigi Collina. Dwóch z tych sędziów prowadziło w ME mecze Polaków - Velasco Carballo z Grekami, a Stark z Rosją.

Niemiec był również arbitrem spotkania Hiszpania - Chorwacja (1:0), a gracze z Bałkanów mieli do niego pretensje o niepodyktowanie rzutu karnego za faul Sergio Ramosa na Mario Mandzukicu. Z kolei Kuipers zasłynął w trakcie ME z przerwania na prawie godzinę z powodu burzy i olbrzymiej ulewy spotkania Ukraina - Francja (0:2) w Doniecku.

Do prowadzenia kolejnych meczów Euro 2012 pozostali: Anglik Howard Webb, Francuz Stephane Lannoy, Włoch Nicola Rizzoli, Portugalczyk Pedro Proenca, Szkot Craig Thomson, Słoweniec Damir Skomina, Szwed Jonas Eriksson i Turek Cuneyt Cakir.