Na stronie zaprezentowano infografiki podsumowujące organizację mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce.

Reklama

Z danych tych wynika też, że skierowany do zagranicznych kibiców serwis www.polishguide2012.pl miał 1 mln odsłon. Z kolei akcja "Polacy 2012. Wszyscy jesteśmy gospodarzami" miała na Facebooku 23,6 tys. fanów, a za pośrednictwem strony www.wszyscyjestesmygodpodarzami.pl Polacy w ciągu czterech dni przesłali 6 tys. pozdrowień dla zagranicznych kibiców. Z kolei zagraniczni kibice za pośrednictwem specjalnych fotokiosków przesłali w ciągu czterech dni ponad tysiąc pozdrowień.

Według danych, 80 proc. ankietowanych kibiców-obcokrajowców zadeklarowało, że odwiedzi Polskę ponownie, 92 proc., że po powrocie do domu poleci Polskę jako kraj wart odwiedzenia. Jak podano, dzięki Euro 2012 do roku 2020 przychody z turystyki mogą wzrosnąć o ponad 4 mld zł, a nasz kraj odwiedzi o 0,5 mln więcej turystów z zagranicy.

Zgodnie z infografikami, 84 proc. ankietowanych zagranicznych turystów czuło się bezpiecznie w naszym kraju. Jak podano, każdego dnia w zapewnianie bezpieczeństwa rozgrywek zaangażowanych było średnio ponad 6,2 tys. policjantów i ponad tysiąc strażników. W związku z mistrzostwami zakupiono 5,5 tys. nowych zestawów uderzeniowych dla oddziałów prewencji, 600 furgonów dla służb prewencyjnych policji, a także dla Państwowej Straży Pożarnej 54 samochody do różnego rodzaju akcji ratowniczych.

Podano także wyniki badania, według którego blisko 90 proc. ankietowanych deklaruje dumę z tego, jak Polska zorganizowała Euro 2012, 97 proc. uważa, że byliśmy dobrymi gospodarzami mistrzostw, a 92 proc. pozytywnie ocenia atmosferę podczas turnieju.

Reklama

Według infografik, blisko 3,2 mln osób bawiło się podczas mistrzostw w strefach kibica; w pomoc zagranicznym kibicom było zaangażowanych 2,7 tys. wolontariuszy a 2,2 tys. osób zostało przeszkolonych w "Akademii Euro" z profesjonalnej obsługi klienta, języka angielskiego i atrakcji turystycznych regionu.

Na stronie KPRM można też znaleźć oszacowania dotyczące wpływu mistrzostw na rozwój kraju. Według nich, 20 mld zł to skumulowany przyrost PKB w latach 2008-2020 spowodowany inwestycjami infrastrukturalnymi, a 94 mld zł to łączna wartość inwestycji zrealizowanych pod kątem mistrzostw. Ponadto - zgodnie z tymi danymi - przed Euro 2012 zrealizowano 58 ważnych i kluczowych inwestycji, a realizacja niektórych inwestycji przyspieszyła w związku z turniejem nawet o 5 lat.

Przywołano także fragmenty artykułów z prasy zagranicznej chwalących Polskę za organizację Euro 2012. Można tam znaleźć m.in. wycinek z artykułu w "Wall Street Journal", w którym czytamy, że Polacy, którzy przeprowadzili bolesne gospodarcze i polityczne reformy po upadku muru berlińskiego, są europejskimi prymusami, czy fragment tekstu z "The Sun": Polska jest wspaniała. Przyjedźcie do Warszawy, Gdańska, Krakowa, nie będziecie żałować.