Dotychczas zarejestrowało się 591 161 osób ze 161 krajów, tj. więcej niż w całym procesie poprzednich ME w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku.

Reklama

"Jestem zachwycony tym, ile osób już się zgłosiło. Polacy i Ukraińcy bardzo się interesują mistrzostwami, mamy także wiele zgłoszeń z innych krajów" - powiedział Platini. "Te nowoczesne stadiony, które powstają, pomogą rozwinąć piłkę nożną w Polsce. Mistrzostwa sprawią, że wiele osób odkryje te dwa piękne kraje" - dodał.

Uroki Polski zachwalali także pozostali uczestnicy uroczystości, którzy siedzieli na zainscenizowanej trybunie stadionowej - prezes PZPN Grzegorz Lato oraz ambasadorzy turnieju, w przeszłości wybitni piłkarze Andrzej Szarmach i Zbigniew Boniek.

"Kto kocha futbol, gościnność, procenty i inne uroki życia, wszystko to znajdzie w Polsce" - podkreślił Boniek. "Mamy co pokazywać w naszym pięknym kraju. A gdyby Franek Smuda miał do dyspozycji taką czwórkę napastników, jak my, już byśmy byli przynajmniej w półfinale. Tylko Michel musiałby się postarać o obywatelstwo" - zażartował Lato.

Podczas uroczystości w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Platini wręczył bilety pierwszemu zwycięzcy loterii promocyjnej. Okazał się nim mieszkaniec Tarczyna Paweł Michalczak. Szef UEFA połączył się telefonicznie z kolejnym triumfatorem loterii Ewą Lewczuk, która otrzyma cztery karty wstępu na mecz otwarcia.

Uroczystość rozpoczęła się od zgrzytu organizacyjnego. Dopiero po kilku minutach udało się zerwać zasłonę oddzielającą gości od dziennikarzy. "Teraz rozumiecie chyba, dlaczego jestem przeciwny nowoczesnym technologiom w futbolu" - skomentował z uśmiechem Platini.

Działacze UEFA tłumaczyli też, dlaczego od rana były kłopoty z zalogowaniem się na stronie UEFA. "Po prostu było tylu chętnych, że zrobiła się kolejka. Jest jeszcze cały miesiąc, więc radzę spróbować za kilka dni. Na pewno nie będzie problemów" - powiedział Rainer Berak. Dodał, że jak do tej pory blisko 90 procent zgłoszeń pochodzi z Polski i Ukrainy.

Bilety można kupować poprzez złożenie aplikacji na stronie internetowej uefa.com i udział w losowaniu. Proces przyjmowania zgłoszeń potrwa do 31 marca, przy czym kolejność rejestrowania aplikacji nie ma znaczenia. Każdy chętny może zgłosić chęć zakupu maksymalnie czterech biletów na konkretne spotkanie, tylko na jedno na konkretny dzień.

Formularz umożliwia zgłoszenie aplikacji na kilka różnych opcji - na przykład pojedynczego biletu na wybrany pojedynynek, biletów na trzy mecze grupowe wybranej drużyny, czy na trzy spotkania grupowe na danym stadionie. Inną możliwością jest zamówienie wejściówek na wszystkie mecze wybranej reprezentacji, aż do finału. Osobną kategorią będą karty wstępu dla osób niepełnosprawnych, dla których na każdym obiekcie wyznaczono specjalne miejsca. Losowanie odbędzie się w kwietniu i jeszcze w tym miesiącu trzeba będzie wnieść opłatę.

Bilety kosztują od 30 do 600 euro, w zależności od kategorii i rangi meczu. Najniższe dotyczą tzw. trzeciej kategorii, a więc miejsc na niższych poziomach trybun za bramkami. Nieco droższe będą bilety drugiej kategorii (górne poziomy trybun za bramkami), a kolejny próg cenowy dotyczy trybun bocznych. Najwyższa cena, czyli 600 euro, to bilet pierwszej kategorii na mecz finałowy w Kijowie.

Reklama

Z ogólnej puli około 1,4 mln biletów poprzez losowanie do kibiców trafi 41 procent. Pozostałe zostaną przekazane federacjom narodowym (32 proc.), sponsorom, gościom UEFA i nabywcom pakietów biznesowych.

UEFA wprowadziła w życie nową strategię rozprowadzania biletów, dającą pewne preferencje gospodarzom imprezy. Po pierwsze kibice z Polski i Ukrainy mają tę przewagę nad fanami z innych krajów, że już w momencie składania aplikacji dokładnie wiedzą, w jakich terminach i na jakich stadionach będzie grała ich drużyna w fazie grupowej. Po drugie każde z ośmiu miast gospodarzy otrzymało dodatkową pulę dwóch tysięcy biletów przeznaczonych wyłącznie dla jego mieszkańców. Te będą losowane w pierwszej kolejności, na podstawie kodu miejsca zamieszkania na aplikacji, a ci, którzy nie będą mieli szczęścia, wezmą udział w losowaniu ogólnym.

Nowością jest również stworzenie możliwości odsprzedaży biletu. Będzie to można zrobić oficjalnie za pośrednictwem strony UEFA, za cenę nominalną wejściówki.

Poza kwietniowym losowaniem będzie jeszcze pewna szansa nabycia biletu. Dotyczy to puli 32 procent kart wstępu, będących do dyspozycji narodowych federacji piłkarskich. Część przypadająca PZPN będzie sprzedawana za pośrednictwem internetu, ale szczegóły tej operacji znane będą w późniejszym terminie.

Losowanie grup ME odbędzie się 2 grudnia w Kijowie. Turniej zostanie rozegrany w dniach 12 czerwca - 1 lipca 2012 roku.