Uruchomiony 1 marca proces zamawiania biletów poprzez stronę internetową UEFA, z wyjątkiem kilku pierwszych dni (gdy kibice masowo rejestrowali swoje zgłoszenia), przebiegał bez zakłóceń.

Reklama

UEFA do końca trzymała w tajemnicy łączną liczbę zgłoszeń. 10 marca informowała, że zarejestrowało się już ponad dwa miliony osób, ale od tej pory nie ujawniano kolejnych szczegółów. Ostateczne dane zostaną opublikowane 1 kwietnia.

W połowie miesiąca nastąpi losowanie. Wszystkie osoby składające aplikacje otrzymają od UEFA maile, a ci, którzy zostaną wylosowani, dostaną również list.

Data złożenia aplikacji nie ma żadnego wpływu na efekt starań. W czasie losowania decydującego o przydziale biletów wszyscy będą mieć jednakowe szanse. Do szczęśliwców trafi jednak tylko część wejściówek. Spora pula biletów przyznawana będzie w postaci tzw. promes, czyli gwarancji ich nabycia. Dotyczy to np. kategorii "podążaj za drużyną", w której promesy będą realizowane w przypadku awansu wybranej przez zamawiającego drużyny do kolejnej fazy turnieju.

Każdy chętny może zgłosić chęć zakupu maksymalnie czterech biletów na konkretne spotkanie. Mieszkańcy Polski i Ukrainy będą mieć możliwość wniesienie opłaty za pomocą przelewu bankowego, kibice z innych krajów zapłacą za pomocą karty kredytowej.

Bilety kosztują od 30 do 600 euro, w zależności od kategorii i rangi meczu. Najniższe ceny dotyczą tzw. trzeciej kategorii, a więc miejsc na niższych poziomach trybun za bramkami. Nieco droższe będą bilety drugiej kategorii (górne poziomy trybun za bramkami), a kolejny próg cenowy dotyczy trybun bocznych. Najwyższa cena, czyli 600 euro, to bilet pierwszej kategorii na mecz finałowy w Kijowie.

Z ogólnej puli około 1,4 mln biletów poprzez losowanie do kibiców trafi 41 procent. Pozostałe zostaną przekazane federacjom narodowym (32 proc.), sponsorom, gościom UEFA i nabywcom pakietów biznesowych.

Losowanie grup ME odbędzie się 2 grudnia w Kijowie. Turniej zostanie rozegrany w dniach 8 czerwca - 1 lipca 2012 roku.