Strefa Kibica piłkarskich mistrzostw Europy będzie działać na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku od 7 czerwca do 1 lipca. W tym czasie zaplanowano trzy dni koncertowe - 7 (zagra Pitbull), 20 (Noel Gallagher i The Vaccines) oraz 25 czerwca (ATB i Josh Gallahan). I tylko w te trzy dni obowiązywać będą bilety, bo w pozostałe wstęp do Fan Zony będzie darmowy.

Reklama

Koncerty odbywać się będą także w innych terminach. 10 czerwca wystąpi grupa I Blame Coco, którego liderką jest córka Stinga, natomiast pięć dni później zaśpiewa belgijski wokalista Milow. Na scenie zaprezentuje się również około 30 zespołów wykonujących różne rodzaje muzyki z Trójmiasta, Pomorza, Rosji, Ukrainy i Białorusi.

W dni meczowe gdańska Strefa Kibica otwarta będzie w godzinach 15-24, natomiast w dni koncertowe od 18 do 1. Fan Zona zajmuje powierzchnię czterech hektarów i jednocześnie będzie w niej mogło przebywać 30 tysięcy osób. Przewidziano również szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

W trakcie mistrzostw nad bezpieczeństwem i zdrowiem bawiących się czuwać będzie 300 pracowników służb ochrony, trzy karetki pogotowia, 14 dwuosobowych patroli medycznych, system monitoringu wyposażony w 15 kamer oraz dodatkowo 30 wolontariuszy.

W Strefie Kibica w Gdańsku zainstalowany zostanie jeden wielki telebim o powierzchni 100 metrów kwadratowych, 16 monitorów, 41 punktów gastronomicznych oraz 200 sanitariatów. Przygotowano również szereg atrakcji dla kibiców, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w sportowej rywalizacji. Do ich dyspozycji oddane zostaną trzy boiska, w tym jedno wodne, popularne piłkarzyki oraz specjalne bramki, dzięki którym będzie można sprawdzić siłę i precyzję strzału.

Koszt organizacji Fan Zony szacuje się na 9,5 miliona złotych. "Mamy nadzieję, że dzięki wpływom z różnych źródeł, np. od sponsorów i gastronomii, uda nam się wyjść na zero. Liczymy, że dochody z samych dni koncertowych wyniosą około trzy miliony złotych" - powiedział PAP koordynator gdańskiej Strefy Kibica Przemysław Kuśmierski.

Operator tej Strefy Kibica, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, rozważa możliwość powiększenia tego miejsca - kosztem strefy sportowej - nawet do 50 tysięcy osób. "Taka ewentualność wchodzi w grę w przypadku gdyby w ćwierćfinale UEFA Euro 2012 na PGE Arenie Gdańsk zagrała reprezentacja Holandii. W ślad za nią na pewno przyjechałoby mnóstwo kibiców" - wyjaśnił dyrektor MOSiR Gdańsk Leszek Paszkowski.