"Nie było dostatecznego zainteresowanie kibiców tą inicjatywą. Poza tym doszliśmy do wniosku, że nie będziemy robić konkurencji krakowskim hotelarzom" - wyjaśnił podczas środowej konferencji prasowej Radosław Nęcki z firmy Prowokator Euro Truck, która miała organizować miasteczko w Krakowie-Czyżynach.

Reklama

Dojdzie do skutku inna inicjatywa, za którą jest odpowiedzialna ta firma - Strefa Kibica na krakowskich Błoniach. Będzie ona jednak o połowę mniejsza niż pierwotnie zakładano. Pomieści nie 30,a 10-15 tys. Będzie działać od 8 czerwca do 1 lipca.

Jej przewodnim hasłem będzie wielokulturowość. Organizowane w niej atrakcje będą związane z krajami, których drużyny zamieszkają w Krakowie w trakcie ME: Anglią, Holandią i Włochami. Dlatego m.in. będzie można zapoznać się z ich przysmakami kulinarnymi. Dobrze mają się tam czuć jednak i polscy kibice, jak i turyści z innych państw. Będą np. rozgrywki piłkarskie (w tym dziennikarzy), konkursy na siłę i celność kopnięcia piłki, quizy z wiedzy o piłce i Euro-2012.

Jak dodała zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji Magdalena Sroka, wstęp do Strefy Kibice będzie bezpłatny, ale osoby wchodzące będą poddawane kontroli. Będzie obowiązywać m.in. zakaz wnoszenia symboli klubowych.

"Chcemy, aby to było święto. Nie chcemy stwarzać sytuacji konfliktowych" - powiedziała Sroka.

Podkreśliła, że Strefa Kibica nie będzie uciążliwa dla mieszkańców Krakowa: "Nie zmieni się przez nią układ kołowy. Mogą być tylko czasowe wstrzymania ruchu w czasie montażu".

Uspokoiła też ekologów, że po jej zamknięciu odbędzie się rekultywacja terenu (trawy).

W trakcie ME2012 w Krakowie i najbliższej okolicy będą przebywać reprezentacje Anglii, Holandii i Włoch. Piłkarze z Wysp Brytyjskich będą mieszkać w Hotelu Starym położonym nieopodal Rynku Głównego, a trenować na stadionie Hutnika w Nowej Hucie. Holendrzy zamieszkają w krakowskim hotel Sheraton, a zajęcia będą przeprowadzać na obiekcie Wisły Kraków. Z kolei w Wieliczce - w hotelu Turówka - zostaną zakwaterowani Włosi, którzy zamierzają ćwiczyć na obiektach Cracovii i tamtejszego Górnika.

Reklama